Adıyaman Nemrut Dağı..

nemrut-5 

NEMRUT DAĞI

     Nemrut Dağı Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu Bölgesinde bulunan Adıyaman İlinin Kahta ilçesinde yer almaktadır. Her yıl dünyanın birçok yerinden binlerce turist Nemrut Dağı’na burada bulunan heykelleri görmek, güneşin doğuşunu ve batışını izlemek için gelmektedir.

   Nemrut Dağın da ki heykelleri barındıran Nemrut Dağı Milli Parkı’n da ayrıca Cendere köprüsü, Karakuş tepesi, Arsemia gibi kültürel öneme sahip değerler de bulunmaktadır. Nemrut dağında Kommagene kralı Antiochos’a ait olan tümülüs bulunmaktadır. 2150 metre yükseltide olan tümülüs kırma taşların biriktirilmesi ile oluşturulmuştur. Tümülüsün yüksekliği 50 metre, çapı ise 150 metredir. Tümülüs doğusunda, batısında ve kuzeyinde teraslar bulunmaktadır. Doğu ve Batı terasında boyları 10 metreyi bulan heykeller bulunur. Nemrut dağı Unesco dünya kültür mirasında yer almakta olup dünyanın sekizinci harikası olarak kabul edilmektedir.

   Nemrut dağına güneşin doğusunu izlemeye gitmek istediğinizde gece boyunca havanın serin olacağını bilmenizde fayda var. Buna göre önlem almanız gerekmektedir.

   Nemrut dağına gitmek için havanın diğer aylardan daha sıcak olduğu yaz aylarını tercih etmekte fayda var. Nemrut dağına çıkmak için Nisan ve Ekim ayları arası uygundur. Kendi özel arabanızla gidebileceğiniz gibi düzenlenen çeşitli turlarla gitme imkanı da var. Araçlarla dağın belli bir yerine kadar gidilmekte olup heykellerin ve tümülüsün olduğu alana kısa bir tırmanıştan sonra ulaşılabilmektedir. Nemrut dağına hem Adıyaman’dan hem de Malatya’dan gitme imkanı bulunmaktadır.

Nemrut dağına gidecek olanların konaklaması için Adıyaman merkezde, Kahta ilçesinde oteller bulunmaktadır.

Adıyaman’a gelen ziyaretçilerin görebileceği diğer yerler arasında Adıyaman şehir merkezinde yer alan Adıyaman kalesi bulunmaktadır. Gerger Kalesi ve  Kahta ilçesinin Kocahisar köyünde bulunan Yeni Kale de görülebilecek diğer kalelerdir. Nemrut Dağı Milli Parkı içerisinde yer alan Cendere köprüsü dışında Adıyaman ili sınırları içerisinde yer alan Altınlı Köprü ve Roma döneminden kalan Göksu Köprüsü de görülebilecek köprülerdendir.

Perre antik kenti ve kaya mezarları, Haydaran ve Turuş kaya mezarları, Zey ve Gümüşkaya mağaraları ile Palanlı mağarası tarihi öneme sahip mağaralardır.
Adıyaman ile Şanlıurfa illeri arasında yer alan Atatürk Barajı görülmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır.

nemrut-dagi_77157

Kaynakça : http://www.nemrut.biz/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir