Halkla İlişkiler Kariyeri Hedefleyenler İçin Tavsiyeler

İster üniversiteden mezun olunca ilk işiniz olarak isterseniz kariyer hedefi olarak halkla ilişkiler alanına girmeyi düşünüyorsanız, atılımınızı yapmadan önce biraz araştırma yapmayı göz önüne alın.

Birçok geleneksel değer hala geçerli olsa da halkla ilişkiler sektörü hızla değişiyor; öyle ki deneyimli halkla ilişkiler uzmanları bile bu değişimin hızına ayak uydurmakta zorluk çekiyor. İnternet, sosyal medya ve mobil cihazlar bu hızlı değişime katkıda bulundular fakat halkla ilişkileri zor bir iş haline getiren sadece teknoloji de değil. Günümüzde artan rakip sayısının yanı sıra, daha azı ile daha fazlasını talep eden müşteriler de işleri zor bir hale getirmekte.

Hepimiz yaptığımız işte en iyisi olduğumuzu ya da işimizi çok iyi yaptığımızı düşünmek isteriz, fakat dikkat! Bir halkla ilişkiler uzmanı için dinleme, öğrenme ve araştırma asla sona ermez. Örneğin kariyerinizin son iki yılında ilk 10 yılda yaptıklarınızdan daha fazlasını öğrenebilirsiniz.

Eğer bu iş için biçilmiş kaftan olduğunuzu düşünüyorsanız, yapmanız gerekenler burada:

Sert olun: Savunduğunuz dava için mücadele etmeyi bilmiyorsanız, müşteriniz için herhangi bir şey kazanamazsınız. Bunun ne anlama geldiğini bilmiyorsanız, hızlı bir şekilde anlayacaksınız.

Kendinizi öğrenmeye adayın: Öğrenmek için ekstra çaba gösterenler ödülünü alacaktır. Firmalar sınırlı kaynaklarla çalışırlar ve yeni başlayanları kaşıkla beslemek için kimsenin zamanı yoktur. Üniversitede bir araştırma ödevinin nasıl yapılacağını öğrendiyseniz, aynı teknikleri iş için de uygulayın.

Her gün gazete okuyun: Halkla ilişkiler sektöründe işe başlayıp, gazete ya da dergi okumayan ne kadar çok kişi olduğuna inanamazsınız. Onların artık işsiz olduklarını söylememize de gerek yok sanırız.

Bir müşterinin sektörünü ve iş yapma şeklini öğrenin: Müşterinizin nasıl para kazandığını bilmiyorsanız ona nasıl değer katabilirsiniz? Siper alın. Müşterilerinizi ve rakiplerini inceleyin.

Sosyal medyayı iyi anlayın: Sosyal medyanın bizzat içinde olun. Herhangi bir halkla ilişkiler uzmanının, sosyal ağlar üzerinde yolunu bilmesi oldukça önemlidir. Online olarak gazetecilere, blogculara ve etkili insanlara ulaşmak her zamankinden daha kolay. Onları takip edin, onları izleyin ve onlarla iletişim kurun.

Ağ: Gelecek, işi yapabilenlere ve satabilenlere aittir. İş dünyasında ilişkiler kurun. Sivil kuruluş ve vakıflara dahil olun ve bunları yaparken her şeyi firmanızın ödemesini beklemeyin. Kendinize yatırım yapmak zorundasınız.

Yazılı ve sözlü iletişim becerilerinizi geliştirin: Bir şirketi araştırmayı ve bir basın bülteni yazmayı bilmiyorsanız, bu sektörde işiniz zor demektir.

İş trendlerini izleyin ve müşteriler üzerindeki etkilerini analiz edin: Zaman içinde, doğal olarak bu konuları merak edenler çıkacaktır. Merak belki de en önemli duygudur çünkü yaratıcılığı ve beceriyi doğurur. İşverenler, doğal olarak meraklı çalışanları tercih ederler.

Ekstra zaman ayırın: İşinizin sadece sabah 9′dan akşam 5′e kadar mı süreceğini düşünüyorsunuz? İşinize tamamıyla hakim olup, müşterileriniz için yapmanız gereken bütün işleri ezbere biliyorsanız belki bu mümkün. Fakat şunu unutmayın ki yeni halkla ilişkiler adayları ilk birkaç yıl için genellikle üretken ve verimli değildir. İyi bir kariyer oluşturmak zaman alır, ayıracağınız ekstra zaman hedefinize daha hızlı ulaşmak için size yardımcı olur.

İşi değil, kariyeri düşünün: Halkla ilişkiler alanında kariyer isteyenler ile iş isteyenler arasındaki fark kolaylıkla gözlenebilir. Eğer sadece iş istiyorsanız, ilerlemenizin pek mümkün olmayacağını kabul etmelisiniz. Firmanızdan bir başkası fırsatı kaçırmayacak ve sizi geçecektir. Eğer bir kariyer yolu üzerindeyseniz bunu gösterin; değer katan görev ve projeler gerçekleştirin.

Takım çalışmasının önemini iyi anlayın: Büyük resmin bir parçası olun. Takım arkadaşlarınıza yardım edin, bir takım üyesi bocaladığında hemen onun yerini doldurun.

Yeni müşteriler ve fırsatlar bulun: Firmanıza yeni işler getirin; iki kat daha değerli olacaksınız.

Müşterilerle proaktif iletişim kurun: Bu genç insanların yapması gereken en önemli şeylerden biridir. Telefonu elinize alın. E-postalar sağlıklı bir iletişim biçimi sayılmazlar. Müşterinin direk önüne çıkın. Gönderecek bir raporunuz mu var? Direk müşteriye kendiniz götürün.

En nihayetinde, hala her şey ilişkiler çerçevesinde yürüyor. Bir halkla ilişkiler firmasının müşteri ilişkileri iyi ise, büyük olasılıkla müşteri, hatalara karşı daha bağışlayıcı olacaktır. Anahtar nokta pahalıya mal olacak hatalardan kaçınmak ve bir firma için sizi değerli hale getirecek özelliklerinizi iyi anlamaktır.

pr_kariyer

Kaynak: Howell Marketing Strategies Blog

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir