ADIDAS MARKA TANITIMI

???????????İkinci Dünya Savaşı’nın hemen öncesinde Almanya’da bir kasaba olan Herzogenaurach’ta iki kardeş ayakkabı yapıp satmak üzere bir atölye açarlar. Bu kardeşler ileride birbirlerine düşman olacak Adolph ve Rudolph Dassler’dir. Aslında önceden beri pek te iyi anlaşamayan kardeşlerin arası ikinci dünya savaşının başlaması ile açılır. Her ikisi de Nazi Partisine üye olurlar. Ancak Rudolf parti ile daha içli dışlıdır ve benimsemiştir. Bir müttefik bombardmanı sırasında iki kardeş arasında başlayan atışma büyük bir küslüğe dönüşür.

Savaş sonrası Herzogenaurach kasabasını ikiye bölen nehrin iki yakasına ayrı ayrı atölye açarlar. Adolf Adidas’ın temellerini bu atölyede atar ve çalışmalarına başlar, Rudolf ise diğer yakada Puma’yı kurar. Kasabada bu bölünmeden nasibini alır, savaş sonrası işsizlikte en başarılı şirketler olmayı başaran Adidas ve Puma’nın o dönemki çalışanları kasabada diğer yakaya geçmemeye çalışır ve rakip firma çalışanlarının gittiği restoran ve marketlere gitmemeye çalışırlarmış. İki kardeş dünyaya bu iki büyük markayı hediye etseler de, birbirlerine küs olarak hayata veda ettiler. Ve ilginç olan her iki markanın da genel merkezi hala Herzogenaurach kasabasında bulunmaktadır.

Konumuza dönecek olursak Adidas’ın efsanevi üç çizgili markalamasının ortaya çıkışı ve bir ayakkabının üzerinde kullanılışı 1949 yılına dayanmakta. Emil Zapotek 15 yılda 18 dünya rekoru kırdığı kariyerinde, 3 çizgili koşu ayakkabısını ilk giyen sporcu olmuştur. Ünlü 3 çizgi 1960’lı yıllardan itibaren adidas’ın ürettiği giyim malzemelerinde de kullanılmaya başlamıştır.

Adidas’ın 3 yapraklı ünlü logosu ise 1971 yılının Ağustos ayında belirlendi. Trefoil (Üç yapraklı yonca) logo da denen görsel, yüzlerce çalışmanın içerisinden seçilerek 1972 yılından itibaren adidas ürünlerinde kullanılmaya başladı.Logo günümüzde adidas Originals kolleksiyonunu temsil etmekte.

Şirket 1997 yılında entegre bir kurumsal tasarımı halka tanıttı. Yaratıcı direktör Peter Moore tarafından 1990 yılında tasarlanan ve Equipment performans ürünleri kolleksiyonunda kullanılan logo artık adidas’ın tüm ürün gamında kullanılacak logo olarak tarihe geçti.

Logoda klasik adidas’ın üç çizgisine vurgunun yanı sıra yükselen bir dağ sembolü ile aşılması gereken engel ve başarılması gereken hedefler vurgulanmaktadır. Logonun asıl esin kaynağı ise adidas ayakkabıların yandan bakıldığında görülen siluetin logoyu oluşturması. Temmuz 2002’de, Adidas-Salomon AG firma için devrim niteliğinde yeni bir iş stratejisini açıkladı. Buna göre firma ürünleri üçe bölünerek anılacaktı. Bu aynı zamanda yeni bir lgonun da adidas ailesine katılımı demek oluyordu. adidas Sport Style departmanı ve yeni logosu açıklandı.

Böylece ürün gamı binlerce farklı modele ulaşan firma performans ve spor ekipmanları için genel üç barlı logosunu, Originals serisi klasik ürünleri için üç yapraklı logosunu, yeni sport style serisi için ise yukarıdaki dünya şeklindeki logosunu kullanmaya başladı ve şirket bundan böyle pek bilinmese de adidas Group olarak anılmaya başlandı.

2006 Yılında ise adidas grubu ürünleri (Spor-Performans, Stil, Klasik) toparlayacak, yeni, sert ve güçlü, kendine güveni yüksek lider bir logo tasarımı ile tüketicilerin beğenisine sunulmaya karar verildi.

Şu aralar yeni logo özellikle “adidas all in” kampanyalarında çok, ama çok başarılı bir şekilde karşımıza çıkıyor. Bu arada reklamı izleyince ilk akla gelen yaratıcı ajansa brief’in ne kadar da doğru verildiği ve yansıtılabildiği.

”Impossible is Nothin” (İMKANSIZ YOKTUR) Adidas’ın güncel sloganıdır. Bu slogan 180\TBWA tarafından geliştirilmiştir. Basketbol alanındaki slogan ise “Believe in Five” (BEŞE İNAN)’dır.

Vizyonu, Adi Dasler’in Adidas’a sunduğu vizyon şudur: ”Adidas-dünya genelinde sporun bütün sektörlerinde yetkinlik anlamına gelen bir isim.” •Hırs ve azim- savaşlar ve yıkım yeni bir başlangıç, •Sürekli gelişme- ürün sayısında, malzemelerde, kalitede sürekli iyileşme ,•Ar-Ge her dönem ayakkabı ve diğer spor ürünlerini geliştirmeyeyönelik çalışmalar ve buluşların hemen kayıt altına alınması,tescillenmesi, •Pazarlama: Futbol, atletizim, tenis, golf gibi sporun her alanındasponsorluklarla adını dünyaya duyurma becerisi.

Misyonu, Adidas Uluslararası Yaz Kampı’nın amacı, tüm dünyadan aynı yaş gruplarındaki basketbolcuları bir araya getirmek, ortak payda olarak basketbolu sunarak, birbirlerini ve birbirlerinin kültürlerini tanımalarını ve tüm dünyadan yeni arkadaşlar edinmelerini sağlamaktır.

1920’lerde Nürnberg yakınlarındaki Herzogenaurach şehrinde kurulan Adidas, uluslararası bir marka olup, ürünleri tüm dünyada satışa sunulmaktadır. Adidas; futbol, basketbol, boks, beyzbol, koşu, rugby, jimnastik, golf, tenis, güreş, taekwondo gibi spor dallarında ürünler geliştirip satmakla beraber, parfüm, saat ve kişisel bakım ürünleri de hazırlamaktadır.

1997’de Adidas, TaylorMade’yi satın aldı ve onu yan kuruluşu yaptı. Bu isim adı altında golf ürünleri üretmektedir. 2005 yılında ise 3,1 milyar Euro’ya İngiliz rakibi Reebok’ı satın alır. Bunun yanı sıra çeşitli sektörlerdeki şirketlerle bağlantılı haldedirler.

Adidas; futbol, basketbol ve koşu ayakkabı ve ekipmanlarının yanı sıra golften yüzmeye, bokstan tenise hatta normal yaşam ürün ve aksesuarlarına kadar geniş olan bir ürün yelpazesi vardır.

Adidas’ın hedef kitlesi sporun her dalında sporcuların ve günlük yaşamlarında spor tarzı benimseyen herkesdir. Bunun doğrultusunda çeşitli olimpiyatlar, Dünya ve Avrupa Futbol Şampiyonaları gibi pek çok spor etkinliğinin resmi sponsoru olmaktadır. Ünlü sporcu ve şarkıcıların (David Backham, Messi, Paul McGrady, Missy Elliot, Rita Ora gibi) markanın sembolü haline gelen insanlarla yürüttüğü reklam kampanyaları dünya çapında ses getirmektedir.

Kaynakça: http://www.slideshare.net/keskinbicak161/adidas-sunum?related=1 , http://www.hasanyalcin.com/adidas-logosu-ve-tarihcesi/ , http://tr.wikipedia.org/wiki/Adidas, http://www.adidas.com.tr/ , http://www.adidas-group.com/en/group/history/

 

Oğulcan ÇITAKCI

20121223068

H.İ.T (İ.Ö)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir