Antalya

fd6372cc-a26a-4ab0-b926-6f50afe4abf7Türkiye’nin tatil beldeleri dendiğinde akla gelen ilk şehirlerinden biridir Antalya. Turizme olan katkısı dışında ülkenin en fazla göç alan yerlerinden biri olması da ayrıca dikkat çeken bir özellik. Antalya deyince akla gelen deniz kum güneş olsa da bu güzel yanları kadar doğal güzellikleri de dikkat çekmektedir. Başta Düden Şelalesi Damlataş Mağarası, Kleopatra Plajı Alanya Kalesi İnce Kum’u ve saymadığımız bir çok doğa harikasıyla Antalya hem plaj turizmi hem de doğal güzellikleriyle gezilip görülmesi gereken bir şehrimizdir.

hadrianstor-antalya-1Tabii Antalya’mızda değinmeden geçemeyeceğimiz ve şehrin simgelerinden olan portakalını ve turunçgillerini de unutmayalım. Eğer Antalya merkeze yolunuz düşerse Konyaaltı’na ve Konyaaltı plajına uğramadan kenti gezmeye başlamayın. Antalya’nın tarihinden bahsedecek olursak, kökeni Lidyalılara dayanıyor. M.Ö 700 – 546 yılları arasında Lidyalıların hakimiyetin bulunan Antalya, daha sonrasında Perslerin hakimiyetin girmiş ve günümüze kadar bir çok uygarlığın içinde yer almıştır. Osmanlı Devleti zamanında bir çok beylik Antalya’yı almak istemiş ama başaramamışlar. Alanya ise 1471 yılında Gedik Ahmet Paşa tarafından Antalya sınırları içerisine dahil edilmiştir. Kurtuluş savaşı döneminde ise İtalyanlar Antalya’yı ele geçirmek için bir çok taktik denemişler ama başaramamışlardır.

Turistlerin en çok geldiği şehirlerden biri olmasından dolayı şehre yerleşerek yaşamını burada sürdüren bir çok ülkeden insanı da içinde barındırmaktadır. Samimi ve hoş bir halka sahip olan Antalya, Bir çok kültürü de içinde barındırmasıyla Türkiye’nin renkli şehirlerinden biri olarak bilinmektedir.

Hatice Yaşar Uğur HİT2/İÖ 20141223004

Kaynak: http://www.hakkindabilginedir2016.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir