ANTALYA/AKSU

ac5b5d86-8d4c-44e5-9ac2-9423a0875dbf

               ANTALYA/AKSU

    Aksu, Antalya’ya 18 km uzaklıkta Antalya Büyükşehir Belediyesine bağlı ilçelerden birisidir. Batısında Muratpaşa, Kepez ve Döşemealtı doğusunda Serik ilçeleri bulunur. Akdeniz’e de küçük bir kıyı şeridiyle bağlantısı olan ilçenin kuzeyinde ise Burdur ili bulunmaktadır. İlçe 2008 yılında merkez ilçenin doğusunda kuzey – güney yönünde dağınık halde bulunan birçok mahallenin bir araya getirilmesiyle oluşturulmuştur.2014 verilerine göre 34 mahallede yaklaşık 70 bin nüfusu barındırmaktadır.

Akdeniz ikliminin hüküm sürdüğü bölgede, önemli ölçüde turfanda sebzecilik ve narenciye üretimi yapılmaktadır. Bir çok sebze ve meyvenin üretildiği, endüstri bitkilerinin yetiştirildiği önemli bir merkezdir.  96_big

 

 

 

 

Seracılığın geliştiği Aksu’da modern tarım uygulamaları yaygındır. İlçede nüfusun büyük bir kısmı tarımla uğraşır. Yaklaşık 35 bin dönüm sera 32 bin dönüm meyve bahçesi bulunmaktadır. Yaklaşık 100 bin dönümlük alanda açık tarla sebzeciliği yapılmaktadır. Önemli bir fide üretim merkezi olan ve 700 dönümlük alanda süs bitkileri yetiştirilen ilçe , bu  özellikleriyle dört mevsim meyve sebze tedarikçisi durumundadır.

 

sera-antalya-halkbankkobi

Ayrıca İlçenin ekonomik gelir kaynakları arasında turizm de önemli bir yere sahiptir. Aksu İlçesi sınırlarınde yer alan Kundu Turizm Bölgesinde faaliyet gösteren Kültür ve Turizm Bakanlığından belgeli konaklama tesisleri her yıl binlerce yerli ve yabancı turistlere ev sahipliği yapmaktadır. Mavi bayraklı plajlara sahip olan ilçede 20’nin üzerinde otel bulunmaktadır. Turistik tesislerin çevresinde yapılaşma ve ticaret günden güne gelişmektedir.

lara-kundu-hotels1400501789_LaraKundu1YOLU

     Perge 

Antalya’nın 18 km doğusunda, Aksu ilçesi sınırları içinde bulunan, bir zamanlar Pamfilya Bölgesine başkentlik yapmış antik bir kenttir. Şehirdeki akropolisin Tunç Çağı döneminde kurulduğu düşünülmektedir. Helenistik dönem boyunca şehir eski dünya içerisindeki en zengin ve güzel şehirler arasında sayılmaktadır. Ayrıca Yunan matematikçi Pergeli Apollonius’un memleketidir.8d9b750e-e961-46b8-b897-19162e1cf9d5

 

    Kurşunlu Şelalesi
Antalya Isparta karayolunun 24. km’nden sola dönülerek 7 km devam edildiğinde ulaşılan bir şelaledir. Kurşunlu Şelalesi’ne su 18 metre yükseklikten dökülmekte ve küçük şelaleciklerle 7 adet küçük gölet birbirine bağlanmaktadır. Kurşunlu Şelalesi 2 kilometrelik bir kanyonun içinde kalmaktadır. Bu alan 1986 yılında park haline getirilerek ziyarete açılmıştır. Şelale ve piknik yeri 33 hektarlık bir alanı kaplamaktadır. Piknik alanı içinde; manzara seyir teraslan, çocuk parkı, restoran, otopark, gezinti patikaları, içme suyu, vardır. Ulaşım, belediye otobüsleri ve minibüslerle sağlanabilmektedir.
Yeri: Akdeniz Bölgesinde Antalya ili merkez ilçesi sınırları içerisindedir.Ulaşım: Tabiat Parkı Antalya’dan 22 km. uzaklıktadır. Parka Antalya-Aksu karayolunun Soğucaksu köprüsünden kuzey istikametine ayrılan 7 km’lik bir yol ile ulaşılır.

kurşunlu-şelalesi

 

TÜRKİYE’NİN İLK EXPOSU AKSU’DA

Aksu Türkiye’nin ilk Exposu olan EXPO2016 ‘a ev sahipliği yapmaktadır. İlçenin hemen doğu tarafında Tehnelli köprüsü kenarında kurulan Expo ilçenin tanıtımına ve gelişimine büyük katkı sağlayacaktır.

157579,expologodikpng

KAYNAK:

https://tr.wikipedia.org

http://www.aksu.bel.tr

http://www.antalyaaksu.gov.tr

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir