ANTALYA,AKSU,KURŞUNLU KÖYÜ

ANTALYA, AKSU İLÇESİaksu

Aksu, Antalya Büyükşehir Belediyesine bağlı ilçelerden birisidir. Batısında Muratpaşa, Kepez ve Döşemealtı doğusunda Serik ilçeleri bulunur. İlçe 2008 yılında merkez ilçenin doğusunda kuzey – güney yönünde dağınık halde bulunan birçok köyün bir araya getirilmesiyle oluşturulmuştur. İlçenin merkezi Aksu Çayı’nın batısındadır. Şu anki ilçe merkezi olan bölge Antalya – Alanya yolu üzerinde olması, civardaki tüm köylerin pazarı olması, eski Anadolu Öğretmen Okulu’nun bulunması ve iplik fabrikasına yakın olması gibi çeşitli faktörlerle gelişmiştir. 2008 yılında ilçe olarak ayrılmıştır.

İlçe ekonomisi tarım ve turizme dayanmaktadır. Antik Perge kenti, Kurşunlu Şelalesi EXPO Fuar Merkezi ilçe sınırları içerisinde yer almaktadır.

KAYNAK: http://tr.wikipedia.org/wiki/Aksu,_Antalya

ANTALYA ,AKSU, KURŞUNLU KÖYÜ

Kurşunlu, Antalya ilinin Aksu ilçesine  bağlı bir köydür.kurşunlu

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur. Eskilerin anlattığına göre köyde kurşun dökümü işi yapan bir kişi varmış zamanla kurşuncunun namıyla köy anılır olmuş daha sonra da köyün ismi kurşunlu köyü kalmış

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Antalya merkezine 24 km uzaklıktadır. Antalya merkez ilçenin yeniden yapılanmasıyla Aksu ilçesi sınırları içerisinde kalmıştır .Doğayla iç içe süper manzaraları bulunan köy sınırları dışında kalan kurşunlu adını almış  Fettahlı ve topalı köyü sınırları arasında birde dünyaca unlu kurşunlu şelalesi  vardır. Ulaşım için minibüs ile her iki saatte bir kurşunlu şelalesine öğleden sonra da köy içerisine sefer yapmaktadır. Ayrıca yeni Büyükşehir Mezarlığı Kurşunluya taşınmıştır. İş adamları mermerciler bölgeden satılık arazi aramaktadırlar. Geleceğin Uncalı’sı olarak görülmektedir.

Köyün nüfusu  yılımıza kadar büyük artış göstermiştir.

Köyün ekonomisi modern tarım ve seracılıktır.

Köyde, ilköğretim okulu vardır. Hayırsever Kemal Kalenderin merhum eşi için yaptırdığı 8 derslikli ve yemekhaneli ilköğretim okulu  2009-2010 eğitim öğretim yılı itibariyle faaliyete başlamıştır.

Köyün içme suyu şebekesi vardır. Asat’a devredilen su şebekesi  sorunsuz faaliyet göstermektedir.

PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur, ancak camii’de posta kutusu mevcuttur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur.

Köye ulaşımı sağlayan yol sıcak asfalttır.

Köyde elektrik, sabit telefon internet vardır.

KAYNAK: http://tr.wikipedia.org/wiki/Kur%C5%9Funlu,_Aksu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir