BUZ HOKEYİ

Buz Hokeyi, buzun üzerinde iki takımla oynanan bir spor veya oyundur. Oyuncular hokey patenlerini giyip hokey sopalarıyla diski (pakı) kontrol etmeye çalışırlar. Oyuncular diski (pakı) kaleye sokarak sayı bulurlar. Takımda biri kaleci olmak üzere altı oyuncu molasız oynar. Aslen bir takımda 20’den fazla oyuncu vardır. Bir oyuncu kuralları ihlal ederse hakem ceza olarak takımı bir süreliğine 5 kişiyle oynatır. 26×56 mt. genişlikte bir alanda oynanır. 15 ya da 20 dakikalık üç devreden oluşur.

buz-hokeyi

 

Buz Hokeyi Sahası

Buz hokeyi konusunda Kanada, Rusya, İsveç, Finlandiya, Çek Cumhuriyeti,Amerika Birleşik Devletleri ve Slovakya önde gelen ülkelerdir. Dünyadaki en iyi oyuncuların çoğu NHL’dendir (Ulusal Hokey Ligi). Yılın sonunda Stanley Kupası’nı kazanmaya çalışırlar. Kuzey Amerika’da kadınlar Bayanlar Ulusal Hokey Ligi ve Bayanlar Batı Hokey Ligi’nde oynar. Kuzey Amerika ve Avrupa’da erkekler hokeyi kadınlar hokeyinden daha popülerdir. Olimpiyatlarda hokey hem kadınlar hem de erkekler tarafından oynanır. Buz hokeyi 19. yüzyılda Kanadalı güverteciler tarafından bulunmuştur. NHL 1917’de başlamıştır. 2007 itibariyle doğu-batı konferansı adlarıyla 15’lik iki ligi vardır.

nhl-08-20070724052250942

Bu sporun en popüler olduğu ülkeler ABD, Kanada, Rusya, İsveç, Finlandiya ve Çek Cumhuriyeti’dir.

Tarihi

Buz hokeyi, ilk kez orta çağlarda Kuzey Avrupalılar tarafından oynanmaktaydı. 19’uncu Yüzyıl ortalarında ise ilkel formda Kanada’da oynanmaya başlanmış, ilk resmi hokey oyununun 1855’te Kingston, Ontario’da oynandığı düşünülmektedir. Kayıtlara geçen ilk maç 1865’te bir üniversite öğrencisi olan Robertson tarafından düzenlendi. Daha sonra Robertson, ilk buz hokeyi kurallarını geliştirdi.Bu kurallar gereğince takımlar dokuzar oyuncudan oluşuyor ve kare şeklinde bir pak kullanılıyordu. Montreal’de toplanan bir komite oyunun yedişer kişilik takımlarla oynanmasını öngörmüştür. 1909’da ulusal hokey kurulu, oyuncu sayısının altıya indirilmesine karar verdi. 1893’de ise Stanley kupası başladı. Bu kupada en iyi Kanadalı hokey takımına Lord Stanley ödülü verilmekte ve günümüzde devam etmektedir

OYUN KURALLARI

-Bir takımın bir oyun oynanırken buzda 6 oyuncudan fazla oyuncusu olamaz.

-Takımlar her yeni devrede veya uzatma devresinde kaleleri değişirler.

OYUN OYNANIRKEN KALECİLERİN DEĞİŞİKLİĞİ
-Oyun oynanırken, bir kaleci bir başka kaleci veya oyuncuyla aşağıdaki durumlarda istenilen zamanda değiştirilebilir:
— Değişen oyuncu veya kaleciler oyuncu sıralarından ve yan duvarlardan 3m den daha yakında hayali saha içindelerse
— Değişiklik tamamlanmadan önce değişen oyuncu ve kalecilerden hiçbiri oyuna katılmazsa.

OYUN SÜRESİ

Normal bir oyun 20 şer dakikalık 3 devreden oluşur ve bu devrelerin arasında 15 ‘ er dakika ara olur. Takımlar her devre kaleleri değişirler.

Kaynakça: http://tr.wikipedia.org/wiki/Buz_hokeyi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir