Halkla İlişkiler ve Pazarlama İletişimi

Pazarlama iletişimi, pazarlama çerçevesi içindeki fonksiyonlardır, mesajların ve ilgili medyanın pazarla iletişimidir. Pazarlama iletişimi pazarlama karışımının promosyon bölümüdür.

Pazarlama iletişiminin birincil hedefi tanımlı dinleyicilerinin davranışlarını bilgi vererek, inandırarak ve hatırlatarak etkilemek için ulaşmaktır. Pazarlama iletişimi markalar için yeni müşterilerini, bilinirlik ve denemeye cesaretlendirmeyi oluşturarak kazandırıyor. Pazarlama iletişimi aynı zamanda geçerli müşteri tabanını satın alma davranışlarını markanın avantajları hakkında ek bilgi verip destekleyerek sürdürüyor. Pazarlama iletişiminin ikincil hedefi, müşterileri, görünümleri, yatırımcıları ve diğer önemli paydaşları arasındaki ilişkileri oluşturmak ve pekiştirmektir.

Başarılı pazarlama iletişimi promosyonel karışım adı verilen seçeneklerin birleşimine dayanmaktadır. Bu seçeneklere reklam, satış promosyonu, halkla ilişkiler, doğrudan pazarlama ve kişisel satış dahildir. Aynı zamanda internet de pazarlama iletişimi için önemli bir araçtır.

 

Kaynak : http://www.halklailiskiler.com/pazarlama-iletisimi.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir