BURDUR BAŞMAKÇI KÖYÜ

BURDUR BAŞMAKÇI KÖYÜ

Tarihi

Köyün eski adı erikli yaylasıdır.Eriklerin bol olması nedeniyle bu isim verilmiş.Burası Afyon iline bağlı Başmakçı kasabasında yaşayan yörüklerin yaylası olarak kullanılan bir bölge imiş.Yazları buraya göç ettiklerinden dolayı Başmakçı Yaylası deniliyormuş.1885 yılında 93 harbi olarak bilinen Osmanlı Rus savasından sonra Rusların Bulgaristanı işgal etmeleri sonucunda meydana gelen göç dalgası ile gelen ve ilk olarak Bulgaristana gittikleri Karamanoğulları topraklarına gelip buraların bozkırolduğunu görerek yönlerini güney batı ya çevirmeleri ile bu bölgeye yerleşmişlerdir.Bölgenin eski adı Başmakçı Yaylası olması nedeni ile bu şekilde anılırkan Daha sonra Başmakçı adını almıştır.b_297438-285352384825056-2058423384-n-13924211369

Köylüleri tamamı bulgaristan göçmeni çoğnluğu akraba kökenlidir. Göç sırasında salgın hastalıklar nedeni ile çok zaiyat vermişlerdir. Köy halkı Aşırı derece misafir perver ve candandır. Halen Bulgaristandan geldikleri şekli ile örf ve ananelerine bağlıdırlar. Rumeli buğdayı ekerler, tohumunu bulgaristandan getirdikleri biberi, fasülyeyi ekerler. şiveleri hiç bozulmamış bulgaristan iç bölge ve deliorman cıvarı göçmenleri şivesidir. Bu kadar özünü koruyan göçmen topluluğuna az rastlanır. Öyle haremlik saremlik yoktur bu köyde, erkeğiyle kadınıyle kızıyle hepsi kardeşce hep birlikte geçinirler, oldukçada çok şakacı ve neşeli kişilerdir en gözde espirileri ve fıkralarıda hep manav ve muhacir karşılaştırmasıdır. Mutlaka dinlemelisiniz bir gün :)) Bu köy halkında en çok hoşuma gidende yaşlıların aşırı derece kültüre okumaya meraklı olmalarıdır. Hep birlikte köylerini geliştirebilmek içinde ellerinden geldikçe çabalarlar.

1970 li yıllara kadar bir çok genci bulunan bu köy bu yıllardaki köyden kente göç dalgasından nasibini almıştır. Gençler çoğunlukla Antalya,Denizli ve İzmir’e yerleşmişlerdir.köylü gerek köyünde gerekse gittiği yerlerde zenaatkarlığını göztermekte ve eline keseri, destereyi aldığında yapı üzerinne harikalar yaratmaktadır. köylü onurludur. siyasi amaçlı ve torpil ile bir kişisi bile yoktur devlet dairelerinde. Köylü genel olarak mülayim ve kültürlüdür. Köy tarihinde ölümlü, yaralamalı 2 olay vardır. Biri çok eskiden ölümlü bir olay olup faili çıkmamıştır. Biri de düğün esnasında tabanca atarken yaralanan birinden ibarettir. Tam demokrasiyi özümsemiş insanlardır. evde herkes başka muhtar adayına oy verebilir. kimse de bunu sorun yapmaz. Dini duyguları tam ama hurafeye hiç yer vermemiştir. Gençleri her ne kadar dışarıda olsalarda, her yaz yine de Aile ve çevresini, köyünü çok özlerler, tatil ve ziyarette bulunmadan edemezler.

Kültür85948789

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri

Köyün gelenek ve görenekleri tamamen bulgaristandan geldikleri şekliyledir. fırınlarda somun ekmeği yapılır.Biber en çok sevilen bitkidir biber her yaz döneminde rengarenk iplere dizilir köyün balkonlarına ve tavanlarına asılıp kurutulur kış için, Lazlar nasıl ki Hamsiden herşey yapıyorsa buradada biberin herşeyini yaparlar. Ayrıca SÜTLÜ ve Kaymaklı yemekleride çok meşhurdur örneğin, Sütlü kuskus, Sütlü erişte, sütlü ve kaymaklı taze fasulye, sütlü tarhana, sütlü ve kaymaklı biber, evet yalnış duymuyorsunuz 🙂 Erikler kurutulup pelvedesi yapılır gerektigi kadar bu sulandırılarak püreli içecek olarak kullanılır ki hazm için birebirdir. Ayrıca hoşafsız da yapamazlar. Kuzinede veya toprak fırında pişirilen köye özel börekleri vardır.Bunlardan bazıları; Hoppala, Kide, Dolama, Cızlama, Pazlama, Gözleme, Kartalaç, Katmer. Akıtma vb. dir

En Önemliside Tarımda kesinlikle ilac ve hormon kullanılmazlar. Oldukça dogal yetiştirirler. Herkesin bahçesinde, tarlasında mutlak biber, salatalık, kabak, Acur, fasulye, bamya, mısır, vs. sebzelir bulunur. Dağın doruğunda bulunan bu yayla ekseri çok serin ve geceleri soğuk geçtiğinden Domates yetiştirmesi güçtür.

Düğünleri 3 gün 3 gece sürer…Yemekler verilir. Düğünlerinde ve eğlencelerinde oynanan en meşhur oyunları başta Cemilem gelir ve sonra Sürttürme, Çövdürme, Topal, gibi oyunları yer alır.Eskiden düğünlerde son gece ‘MAŞALA’ denilen eğlence düzenlenirdi.Maşalanda başta arap,deveci,efe ve kızlardan oluşan grup esprili oyunlarıyla halkı eğlendirirdi.

Coğrafya

Köy deniz seviyesinden 1250 metre yükseklikte yer alır. etrafını saran söğüt dağlarının zirveleri 1600 metreyi az geçmektedir. burdur ilinin 960 kotunda olduğu düşünülürse köye giderken ciddi bir yükseklik çokolmaktadır. bu yüksekliği sağlayan dağlardan köye çıkmak ta virajlı yollardan zahmetli olmaktadır. köy Burdur merkezine 47 km uzaklıktadır.

Ulaşımı rahat ve kolaydır. Dağ ve doğa manzaralarıda görülmeye değerdir. Köyün En meşhur görülesi yerleri ise… Hüsmenin kaleden mutlaka köyü seyredin Piknik yapacaksanız Çarşı kaynağını Kulak çeşmeyi yukarıki çat suyunu tercih edin Bu kalenin tepesine dikilen Türk bayrağı oldukça güzel bir atmosfer katmıştır bu şirin köye. gelenler çat suyunda sulunan su değirmenini görmeden gitmezler. ancak artık yıkılma aşamasına gelmiş durumdadır.

İklim

Köyün iklimi, [[Türkiye’de Akdeniz İklimi, ege iklimi ve iç anadolu iklimi karma özelliklirini gösterir. yüksek olması nedeni ile yagış almaktadır. ancak ormanlarının zamanla yok edilmiş olması yavaş yavaş bol sularının çekilmesine neden olmaktadır. burdur orman il müdürlüğünün büyük yatırımlar ile yeniden orman dikme projesi gerçekleşme aşamasındadır. dikilen orman gelişirse eski sularına kavuşacaktır.

Yaz aylarında gündüzleri tam bir yayla havası serinliğinde, geceleride oldukça Ayaz geçer. Kış aylarında karlı ve oldukça soğuktur.

Nüfus

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve [[hayvancılıkın yanında inşaat ustalığına dayanır. her sabah köyden 15-20 araç ile Burdura ve çevre köy ve ilçelere çalışmak üzere insanlar giderler. ustalıklarına diyecek yoktur. hele marangozlukları, kalıp işçilikleri, çatı ustalıklarına diyecek yoktur. Burdurda bu konuda söz sahibidirler.

2005 yılından sonra hayvancılık artık oldukça azalmış ama sadece kendilerine yetecek kadar tarım devam etmektedir.Ayrıca köyde kozmetik ve ilaç sanayiinde kullanılan yağ gülü tarımı oldukça gelişmiştir.Eskiden el dokuma halıcılığıyla geçim sağlayan halk artık tarım ve hayvancılıkta daha başarılı olunca halıcılık azalmıştır.Son zamanlarda köy halkı yeni bir geçim kaynağı olan mantarcılıkla uğraşmaya başlamıştır.Bu köyde yetiştirilen mantarlar havasından mı suyundan mı bilinmez oldukça lezzetli dir. Gelip yemenizi tavsiye ederim…… Köyümüzde madencilikte yer almaktadır.yeni süt yeri yapılmıştır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

2009 – MAHMUT ERDOGAN

> 2004 – Mustafa Umman

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır. kanalizasyon şebekesi inşaat halindedir. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır ancak atama yanlışlıklarında dolayı çoğu zaman ebe bulmak zordur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon hattı vardır. ayrıca köyde turkcel gsm şebekesi de iletişim kolaylığı sağlamaktadır

Köyün giriş yolu sol sapağında kavaklar altında dere kenarı serinliğinde canlı alabalık havuzları ile nefis balık ziyafeti yapabileceginiz açık hava restoranı bulunmaktadır. Tam girişinde ise Mezarlığı ve köy meydanında Camisi,3 bakkal, minik kahvehanesi, meydanında umumi bay ve bayan tuvaleti bulunmaktadır. Köye giden yol köyün tam ortasından geçer ve sağlı sollu evlerle yol kenarı oldukca yesil ve geniş alanda çim örtüsüyle, söğüt ve kavaklarla yemyeşil doğa görünümü içinde oldukça sevimli görünür. Eskilerde Kil, toprak, tezek ve saman karışımı duvarları kimi beyaz kireç badanalı ve ağaç kabukları ile yapılmış çatılı evleri artık şimdilerde normal tuğla ve kiremitli evlere dönüşmüştür. Hepsinin bahçeleri çiçek ve sebzeleri ile oldukçada neşeli ve çekicidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir