Mobil Uygulama Reklamcılığı (Appvertising) Nedir?

      Mobil uygulama reklamcılığı veya (appvertising), mobil cihazlara indirilebilir uygulamalar aracılığıyla yapılan bir marka veya reklam yerleştirme biçimidir. Bunun için video reklamlar ve bannerlar şimdilik en sık kullanılan yöntemler.Mobil uygulama reklamcılığının gelişmeye yeni başladığını söyleyebiliriz. ABD’li bir sosyal medya reklamcılığı firmasının yaptığı araştırmaya göre, mobil uygulamalar içinde yer alan reklamlar, standart banner reklamlarından 11.4 kat daha etkili oluyor. Bunun yanında, Facebook’takiler başta olmak üzere internet üzerindeki pek çok platformda banner reklamlar “can sıkıcı” olarak görülüyor ve tıklanmıyor.

      Mobil uygulama reklamları tasarlarken ve reklamın yerleştirileceği uygulamayı seçerken, uygulamanın işlevini ve kimler tarafından kullanıldığını iyi bilmek gerekiyor.Uygulamayı, markanızla, teklifinizle veya hedef kitlenizle uyumluysa kullanmalısınız. Mobil uygulama reklamını tasarlarken, kullanıcıların uygulamayı ne sıklıkta kullandığını; hangi yaşlardaki kullanıcıların, yılın/ayın/günün hangi bölümünde uygulamayı daha çok kullandığını ve hatta telefonun modelini ve markasını da hesaba katmak gerekiyor. Ayrıca, kullanıcı deneyimini kesintiye uğratmayacak reklamlar tasarlamak, reklamınızın can sıkmamasına ve hemen “Geç” tuşuna basılmamasına büyük katkıda bulunacaktır.Mobil pazarlama, özellikle ABD ve İngiltere’de başarıyla uygulanıyor. Chanel, Adidas, Levi’s ve Burger King gibi çok sayıda ünlü markanın kendilerine ait mobil uygulamaları da var. Ancak reklamcılar şimdiye kadar buz dağının sadece görünen kısmına erişebilmiş durumdalar ve mobil reklamcılıkta neler yapılabileceğini daha yeni görmeye başladık. Belki ileride sırf mobil reklamcılık veya mobil uygulama reklamcılığı alanlarında uzmanlaşmış reklam ajansları göreceğiz.
    Genel olarak mobil reklamcılık ve özelde mobil uygulama reklamcılığı henüz çok gelişmiş alanlar değil. Hatta küçücük bir ekranda dikkat çekici reklamlar hazırlamak için, reklam ajanslarının ve yaratıcı reklamcıların şaşırtıcı fikirlerle ve tasarımlarla karşımıza çıkma ihtimali bizce epey yüksek.
Daha fazlası için:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir