Samsun’da “Yöresel Ot Yemekleri Festivali” Düzenlendi

Samsun Turizmciler Derneği’nin öncülüğünde, Samsun Büyükşehir Belediyesi, Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) ve Samsun Turizm Altyapısı Birliği’nin katkılarıyla “Yöresel Ot Yemekleri Festivali” düzenlendi.

Samsun Turizmciler Derneği’nin öncülüğünde, Samsun Büyükşehir Belediyesi, OrtaKaradeniz Kalkınma Ajansı (OKA) ve Samsun Turizm Altyapısı Birliği’nin katkılarıyla “Yöresel Ot Yemekleri Festivali” düzenlendi.

Samsun Turizmciler Derneği Başkanı Dilek Genç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, festivalin amacının, Karadeniz’de doğanın zenginliğini, otların çeşitliliğini ve bu otlarla pişirilen yemeklerin tanıtmak ve bu kültürün gelecek kuşaklara aktarılabilmesini sağlamak olduğunu söyledi.

Yöresel ot yemekleri festivali kapsamında çeşitli etkinliklerin gerçekleştirileceğini belirten Genç, “Sağlıklı ve doğal beslenmenin öneminin giderek arttığı bu dönemde, otları tanıyıp bilenlerle, tanımak isteyenlerin buluşmasını sağlamayı amaçlıyor. Bu kapsamda Bafra ilçesine bağlı Sürmeli Mahallesi’nde yenilebilir ot toplama yarışması düzenlenecek. Ertesi gün yarışmada toplanan otlardan yöresel ot yemekleri yarışması yapılacak.” dedi.
buca-yetisen-ot-ve-bitki-yemeklerini-tanitmak-yoresel-ot-yemekleri
Yöresel ot yemekleri festivalinin geleneksel hale getirildiğini ve Samsun’un tanıtımı için büyük önem taşıdığını da belirten Genç, festivalin 25-29 Mayıs tarihlerinde yapılacağını ifade etti.

Geçmişte sıkça tüketilen ve sağlık açısından da büyük önem taşıyan yöresel ot yemeklerinin gelecek kuşaklara aktarılmasını önemsediklerini vurgulayan Genç şunları söyledi:

“Bu yıl festivali daha geniş ve kapsamlı olarak gerçekleştireceğiz. İlk gün Sürmeli Mahallesinde izci kampı düzenlenecek. Ardından ot toplama yarışması ve aynı gün içinde ortaokul öğrencilerinin katılımıyla doğa resimleri etkinliği düzenlenecek. 19 MayısHavacılık Kulübü ekibi yamaç paraşütü gösterisi sunacak. Birçok gazete ve televizyonların gastronomi ve turizmle ilgili yazar ve yapımcılar festivale katkı sağlayacak. Ayrıca İstanbul’dan turizm acenteleri sahipleri ile doğa fotoğrafçıları daKızılırmak Deltası, Şahin Kanyonu, Kunduz Ormanları, Ayvacık doğal yaşam alanlarına geziler düzenleyecek.”

KAYNAK: http://www.haberler.com/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir