Viral Reklam

Günümüz gelişen internet dünyası, reklam alanına da etki ederek farklı türleri getirmiştir. Adından anlaşılacağı üzere, virüs gibi kendiliğinden  yayılan reklam türüdür. Bulunduğumuz dönemde oldukça yaygın olan bu reklam türü hazırda var olan sosyal medya araçlarını kullanarak, marka bilinirliğini ve satışları arttırma amacıyla ve ürün ya da hizmeti tanıtmak amacıyla ortaya çıkmıştır.

Viral reklam yaratıcıları,ağızdan ağıza pazarlama  (WOM) tekniğini de içerisine alarak sosyal medya ve benzer teknolojileri kullanarak yayılmaya başlamıştır. Viral reklamların yayın alanları dijital medyadır. Gazete veyahut dergilerde kullanılmaz. Maliyetinin az ve yayılmasının diğer reklam türlerinden daha kolay olmasından dolayı büyük küçük fark etmeksizin işletmeler tarafından tercih edilmektedir. Geleneksel reklam türlerinin tüketiciler üzerindeki sıkıcı etkisiden dolayı, odağı tanıtacağı üründen çok hikayeye verir. Böylelikle reklam gözümüze çarpmak yerine, yaşamımızdan bir parçaymış gibi bize sunulur. Bunun sonucunda fark edilmeyen bu viral reklam paylaşılarak yayılmaya başlar.Kısacası  viral reklamın temelinde olan şey, insanların paylaşmasını sağlayacak ögeleri yerleştirmektir. Bunu da reklamı yüze vurarak yapmak yerine hikayeleştirerek ve hikayeye ilgi çekerek yapar.

Günümüzde örneklerine bakacak olursak, Türkiye’deki bilinen ilk viral reklam, Fulya’nın İntikamı isimli video aklımıza gelmektedir. Bu videoda senaryo, sevgilisinin kızı aldatması ve bunun üzeribe kızın intikamını konu alır. İntikamını ise sevgilisinin eşyalarını, reklamı yapılan internet sitesi üzerinden satışa çıkartarak alır. Burada olduğu gibi hikaye o kadar etki etmiştir ki izleyenlerin dikkati, reklamı yapılan e-ticaret sitesinden çok senaryoya çevrilmiştir.Viral örneklerini,  video sitelerinde karşımıza çıkan ”Yayınlanmayan Reklam” gibi başlıklar ile de görebilmekteyiz. Böylelikle doğamızda var olan merak duygusu ve farklı olmaisteği ele geçiriliyor. Günümüzdeki başarılı örneklerini verecek olursak; İstanbul’da Hoş bir Kız olmak, İnanılmaz Evlenme Teklifi, İstifa Eden Sekreter Kız, Lambaya Fünf De gibi videolar verilebilir. Örnek olarak verilen videoların izlenme ve paylaşım sayıları kısa sürede başarıya ulaştığı görülmektedir.

Doğru planlama ve uygulama ile viral reklam, minimum maliyet ilemaksimum etkiyi sağlamaktadır. Viral reklam o kadar hızlı ilerliyor ki bir günde tanıtılan ürün veya hizmet marka haline gelebiliyorken bir günde marka imajının düşmesine sebebiyet verebiliyor. Bu açıdan hazırlanışında önemli dikkat gerektiren bir reklam türüdür.

KAYNAK: http://nasilkolay.com/viral-reklam-nedir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir