GÖKKUŞAĞI

Gökkuşağı, güneş ışınlarının yağmur damlalarında veya sis bulutlarında yansıması ve kırılmasıyla meydana gelen ve ışık tayfı renklerinin bir yay şeklinde göründüğü meteorolojik bir olaydır. Gökkuşağında görülen yedi renk; sarı yeşil mavi kırmızı turuncu çivit mavisi menekşe rengidir.

Sarı,size ilham verir. Sarı rengi, orjinal fikirlere ilham verir, yaratıcılığı tetikler ve meraklılığı arttırır. Ayrıca umut verici, moral yükseltici, mutlu ve eğlenceli bir renktir. Fakat çok fazla sarı rengi de insanları fazla eleştirici, önyargılı ve analitik kılar.

Yeşil, baharın rengidir. Yeniden canlanma ve yeniden doğuşun sembolüdür. Ayrıca uyumu, büyümeyi ve umudu simgeler. Kalp ve duyguyu dengeleyen bir renktir ve insanların kendilerini şımartmalarını sağlar. Ayrıca kıskançlığı da temsil eder.

Mavi, En rahatlatıcı ve barışçıl renklerden biri olan mavi yatak odaları için idealdir. Yatak odanızı sakinleştirici bir mavi renge boyamak kendinizi daha rahat ve dingin hisstmenizi sağlar. Ayrıca mavi, kendini adamanın, sadakatin, bilgeliğin ve güvenin simgesidir. Fakat fazla mavi, katı biri olmanıza neden olabilir. Evinizi boyarken her yeri mavi yapmamaya özen gösterin.

Kırmızı, Gökkuşağının en enerji verici rengi olan kırmızı insanları heyecanlandırır ve harekete geçirir. Ayrıca kişiye güven hissi verir. Kırmızı, aynı zamanda tutku ve aşkın rengidir. Çin’de ise kırmızı, hem gelinlerin giydiği renktir hem de evlilikte iyi şans getirdiğine inanılır. Eğer siz de evinize kırmızı katmak istiyorsanız dikkatli olun, çok kırmızı bir ev sizi sinirli ve gergin yapar.

Turuncu, sıcak ve mutlu bir renktir. Optimistliğin, arkadaşlığın, maceranın ve iyi ilişkilerin sembolüdür. İçinizdeki hevesi, cesareti, modernizasyonu ve canlılığı ortaya çıkartır. Turuncunun her tonunun farklı bir anlamı vardır. Şeftali tonu iletişimi ve iyi davranışları simgelerken altın rengine doğru olanı irade ve zindeliği temsil eder. Koyu turucu ise kendine fazla güvenmenin ve hırsın sembolüdür. Daha pozitif etkiler için açık renk turuncuları tercih edin.

Çivit mavisi, Mavi ve morun arasında çivit mavisi rengi bulunur. Çivit mavisi, önsezi, doğruluk, idealistlik ve içgözlemin rengidir. Çivit mavisi, kişinin içindeki sorumluluk hissini ve pratikliği ortaya çıkartır. Çivit mavisi rengini çok fazla kullanmak ise yargılayıcı ve hoşgörüsüz olmanıza neden olur.

Menekşe rengi, Yaratıcılığın, orjinalliğin, fedakarlığın, yaratıcılığın, gizemin ve fantazinin rengi olan menekşe rengi ilhamı, hayal gücünü ve spiritüelliği temsil eder. Menekşe rengi etrafınızda olduğunda içinizdeki empati ortaya çıkar ve duygularınızı kontrol etmenizi sağlar. Fakat menekşe diğer yandan kinizm, abartılı davranışlar ve touluğu da ortaya çıkartır.

Oluşumu

Tipik bir gök kuşağı kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, mavi, lacivert ve mor renklerinden meydana gelen bir renk sırasına sahip bir veya daha fazla aynı merkezli arklardan ibarettir. En çok rastlanan çeşidi ilkel (birinci) gökkuşağıdır. Bu çeşidin merkez açısı 42° civarındadır ve kırmızı renk dış tarafa, mor renk iç tarafa isabet eder. Bazen ışığı daha zayıf merkez açısı 50° civarında olan tali (ikinci) gökkuşağına da rastlanır. Güneşin ufuktan yüksekliği 52 dereceyi geçerse gökkuşağı oluşmaz, 42,5 derecenin üzerinde olursa gökkuşağı görülmez. Bunda renk dizilişi diğerinin tersidir. Bunların haricinde sadece dar kırmızı veya kırmızı-yeşil renk bantlarından müteşekkil küçük kuşaklar da görülür ve bunlar birinci gökkuşaklarının iç tarafında ve ikincilerin dış tarafında bulunurlar. Gökkuşakları; ışık ışınlarının yağmur damlaları ve sis tanecikleri tarafından kırılması, yansıtılması ve dağıtılması ile meydana gelir. Büyük damlaların meydana getirdiği kuşaklar en parlak ve renk ayrılması en belirgin olanlarıdır. Küçük yağmur damlalarının meydana getirdiği kuşaklar ise daha zayıf ve daha geniş olurlar. Bunun en tipik örneği sis kuşağı olarak da isimlendirilen ve sis bulutu veya buğusu tarafından meydana getirilen beyaz kuşaklardır.

− Genellikle yarım çember olarak gözükmelerine karşın, bir dağ tepesinden veya uçaktan bakıldığında, gökkuşağı konisi olarak adlandırılan çember şeklinde görülebilir.

− Gökkuşağının olabilmesi için gökyüzünde güneş olmalıdır. Gökkuşaklarının sık göründüğü zaman ikindiye doğru özellikle sağanak yağışların geçmesinden sonraki zamandır. Gökkuşağı daima güneşin tam karşısında olan kısımdadır. Gökkuşağını görebilmek için güneşe arkamızı dönmemiz gerekmektedir.

KAYNAKÇA: http://tr.wikipedia.org/wiki/G%C3%B6kku%C5%9Fa%C4%9F%C4%B1

KAYNAKÇA: http://istanbella.com/kisisel-gelisim/hayata-dair/gokkusaginin-7-rengi-neleri-sembolize-ediyor/

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir