GOOGLE AMCA

 

Google Nedir?           indir

Google, “googol” sözcüğünün üzerinde oynanmasıyla ortaya çıkmıştır. Edward Kasner adındaki Amerikalı matematikçinin yeğeni Milton Sorotta tarafından üretilmiş olan “googol” sözcüğü 1 ve onun ardından 100 sıfırın gelmesiyle oluşan rakamı belirten matematiksel bir terimdir. Google’ın bu terimi kullanması, şirketin dünyadaki tüm bilgiyi organize etme misyonunu yansıtır

Google dünyanın en büyük arama motorlarından birinin ve geliştiricisi olan şirketin adıdır. Stanford’da doktora yapan iki öğrenci, Larry Page ve Sergey Brin, Google’ı 1998’de 25 milyon dolar yasal sermaye ile kurdu. Şirketin GooglePlex denen merkez ofisi Kaliforniya’da bulunur ve tüm dünyada 7,000 üzerinde personel barındırır.

 

Google’nin Teknolojisi

Google’ın arama teknolojisi ve kullanıcı arabirim tasarımı Google’ı günümüzün ilk nesil arama motorlarından farklı kılar. Sadece anahtar kelime veya meta arama teknolojisi kullanmak yerine, Google en önemli sonuçları ilk getiren, gelişmiş PageRank teknolojisine dayanır.

PageRank ağ sayfalarının önemini nesnel bir ölçeğe uyarlar; bu 500 milyon değişken ve 2 milyar terimden oluşan bir denklemin çözülmesiyle hesaplanır. Pagerank ağın çok sayıda bağlantılı yapısını düzenleyici bir araç olarak kullanır. Doğal olarak, Google, Sayfa A’dan Sayfa B’ye kurulmuş her bağlantıyı, Sayfa A’dan Sayfa B’ye bir “oy” olarak yorumlar. Google bir sayfanın önemini aldığı oylarla belirler. Google ayrıca oyu veren sayfanın oy oranını (pagerank) da dikkate alır.

Google’ın komplike ve otomatikleştirilmiş arama metodları, insan müdahalesine engel olur. Diğer arama motorlarından farklı olarak; Google, hiç kimsenin daha yüksek listeleme yapamayacağı ve ticari amaçla sonuçları değiştiremeyeceği bir şekilde yapılandırılmıştır.

Sektörel Bakış

Google, teknolojisinde olduğu gibi, şirket anlayışında da genel kalıpların dışında düşünmeyi tercih etmiştir. Şirket, sponsor yatırımcılarından gelen başlangıç sermayesiyle yola koyulmuş ve ilk öz sermayesini temin etmek için iki rakip girişimci sermayedar firmayı bir araya getirmiştir. Etrafında piyasalarda dotcom patlaması yaşanırken ve rakipleri “marka oluşturmak” için pazarlama kampanyalarına milyonlarca dolar harcarken Google, bunun yerine sessizce daha iyi bir arama motoru oluşturmaya odaklanmıştır. Haber, memnun kullanıcılar arasında kulaktan kulağa hızla yayılır. Üstün arama teknolojisi ve Google.com sitesindeki yüksek trafik hacmi sayesinde Google yöneticileri, gelir sağlamak için iki kaynak belirler: Arama hizmetleri ve reklam programları.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir