Kaş “Müzik Köyü” Projesi

Anadolu’nun kültür deseninde yer bulan değerlerimiz, Türk toplumunun gelişiminde bizi diğer toplumlardan ayıran bir farklılıktır. Bunlardan iyileştirme olarak yer bulan yardımlaşma, bireysel ve toplumsal fayda için oldukça önemlidir. Yardımlaşma bireysel anlamda psikolojik iyilik, toplumsal anlamda kaliteli yaşamın paylaşılması demektir.

Toplumda ihtiyaç duyulan alanlarda “taşın altına elini koymak “ deyimi, iş dünyasında son yıllarda sosyal sorumluluk projeleri olarak kendini göstermektedir. Ülkemizde bu konuda Kamu ve STK lara iş dünyası tarafından yapılan destekler şirketlere artı bir kazanç sağlamaktadır.

Kaş Kaymakamlığı olarak, Kaş ilçesi müzik öğretmenlerinden Emre Dayıoğlu’nun bireysel anlamda yaptığı çalışmaları destekleyerek ilk adımı attık. Öğretmenimiz bölgede unutulmaya yüz tutmuş yerel çalgılarla ilgili araştırma ve arşivleme çalışması yapmaktadır. Çocukluğumuza ait sesleri kaydederek kültürün yaşamasına katkı sağlamak istemektedir.

57c3ab0c76607dfaeae6c367846c3711

Kültürü yaşatacak bir diğer unsur olan çocukların bu mirası devralmasının önemi kuşkusuz bir gerçektir. Çocukların bu değere sahip çıkması için öncelikle bu çalgıları tanıması için ve müziğin birleştirici gücünü kullanmak için Kaş Müzik Köyü projesini başlatmış bulunmaktayız.

Proje kapsamında “Müzik Köyü” kentteki ve köydeki çocukların hem Anadolu müziğine ait değerleri öğreneceği hem de Batı müziğiyle tanışacağı bir mekana dönüşecektir. Öğrenciler hem kendi yeteneklerini keşfedecek, hem de bir kültürün yaşamasına katkıda bulanacaklardır.

Kaş İlçe Milli Eğitim tarafından; yaklaşık yirmi yıldır kullanılmayan bir okulu proje için kullanıma açılmıştır. İlçede “Müzik Köyü” için en uygun olarak görülen alan yaklaşık 2000 metrekarelik bir alanda, yeşil ve doğanın yer bulduğu, bir yerdedir.

Okul 20 yıldır kullanılmadığı için esaslı bir bakıma ihtiyaç duymaktadır. Bu noktada sizlerin desteğine ihtiyaç duymaktayız.

Yapacağınız yardımlar okul binasının bakım ve onarımı için kullanılacaktır. Toplumsal olarak üstümüze düşen görevlerin bilincinde olarak “TAŞIN ALTINA ELİMİZİ KOYALIM”.

KAYNAK:http: //www.sosyalsorumluluk.org/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir