PR Bütçesi Ayırmak İçin 10 Neden

   PR Bütçesi Ayırmak İçin 10 Neden

   Halkla ilişkiler sektörü giderek büyüyor ve sektörde önemli değişiklikler oluyor. Etkili iletişimin önemi daha önce hiçbir zaman günümüzün bütünleşik medya ortamında olduğu kadar vurgulanmamıştı.

1. Sosyal evrenin anahtarı etkileşim

   Sosyal medyada var olmak ya da birçok “beğen”inizin ve takipçinizin olması yeterli değildir. Eğer bir kuruluş doğru mesajlarla iletişim kuramıyorsa o zaman sosyal medya çabalarınız zaman kaybından başka bir şey değil. Burada profesyonel iletişimciler devreye giriyor.

2. İtibar olmazsa olmazdır

   İtibar en başta gelir, özellikle de büyük şirketlerde. Bu iş için özel kişilerin bile atandığını görüyoruz. İyi itibar yönetimi iyi halkla ilişkiler ile mümkündür.

3. Kronik kriz çağındayız

   Yakın geçmiş etkili kriz yönetiminin ne kadar önemli olduğunu bize gösterdi. Günümüzün hızlı tempolu, değişken medya ortamı ultra hızlı cevapları gerektiriyor. Meksika Körfezi’ndeki 2010 BP faciası, yönetici kademesinin PR tavsiyesi olmaksızın kriz yönetimini ne kadar kötü bir şekilde yürüttüğünü bize gösterdi.

4. Görünürlük hem sanat hem de bilim

   Sosyal medyanın yükselişi ve SEO ölçümleri marka görünürlüğünün sadece sayı meselesi olmadığını bize gösterdi. Ancak iyi konumlandırma ürünün işçiliği ile de ilgili. Şunu unutmamalıyız ki mesajın kalitesi ve hedeflemesi son derece önemlidir.

5. Pazarlamacıların sosyal medya dahisi olmalarına gerek yok

   Sosyal medya yönetiminin, pazarlamanın alanına girdiğini söylemek çok moda. Fakat sosyal medya topluluk ve etkileşimle ilgilidir ve hedef “kazanılmış medya” elde etmektir. Sosyal medyaya hakim olmak için PR’cıların da katetmesi gereken yol olduğu bir gerçek, fakat sosyal mesajlar söz konusu olduğunda en iyi donatılmış bölüm halkla ilişkiler departmanıdır.

6. Medya hala canlı ve etkili

   Sahne değişti fakat medya, kamuoyunu birincil etkileyen unsur olarak kalmaya devam ediyor. PR çalışanları medyanın yeni çalışma biçimine uyum sağlamak durumunda kalsalar da, bu işin uzmanı olan hala onlar.

7. En ekonomik yol

   Bir çok kuruluş özellikle de küçük olanları düşük bütçelere sahiptir ve entegre pazarlamaya istedikleri ölçekte bütçe ayıramazlar. PR geniş kitlelere ulaşmada en düşük maliyetli yoldur. İş sadece müşterilere ve potansiyel müşterilere bunu anlatmaktır.

8. İçerik ve bağlam

   Blog yazılarından raporlara, webinarlardan tweetlere her türlü iyi içerik kuruluşunuzun görünen yüzüdür. Bu geminin dümeni PR olmalıdır; çünkü en iyi mesajın ne zaman, neden ve nasıl gönderileceğini iletişimciler bilir. İçeriğin gerçek değerini doğru bağlam ortaya çıkarır.

9. Değerler ve ilkeler markanızı yaratır

   Özellikle “Küresel Köy” çağında, işletmeler için değerler son derece önemlidir ve marka gücünün büyük bölümünü onlar inşa eder.

10. Yatırımın geri dönüşü (ROI)

   ROI’niz medyada görünme oranınızdan ibaret değildir. ROI ile ilgili en temel konu, PR’ın kamuoyu nezdinde saygınlık oluşturan bir araç olduğuna ve bu yaratılan saygınlığın markaya olan güvenin temelinde yatan unsur olduğuna yöneticileri ikna etmektir. Halkın markaya olan güveni; anketler, medya analizleri, geleneksel reklam sonuçları, pazar payı ölçümleri gibi unsurların kombinasyonuyla sayısal olarak yansıtılabilir. ROI’nizi nasıl hesaplarsanız hesaplayın, şunu unutmayın ki ROI sadece lira ya da dolar cinsinden ifade edilen bir değer değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir