Renklerin İnsan Psikolojisi Üzerindeki Etkileri

Renklerin insan yaşamındaki yeri ve öneminin yüzyıllardır biliniyor olmasına rağmen üzerindeki yoğunluğun son yıllarda oldukça arttığı da gözlenen bir gerçektir. Renkler insan yaşantısında önemli bir yere sahiptir. Üstelik uzmanların belirttiğine göre renkler yalnızca psikolojik etkilerde bulunmuyor. Vücut üzerinde fizyolojik birtakım etkilere de sahip.

Renkler, sıcak ve soğuk renkler olmak üzere genel olarak ikiye ayrılır. Yapılan bu ayrım renklerin insan üzerinde yarattığı etkiyle doğru orantılıdır.

Sıcak renkler: kırmızı, turuncu, sarı

Soğuk renkler: mavi, yeşil ve mordur.

Modern dünyada hızla gelişmekte olan ticaret faaliyetlerinde de renklerin etkisini göz ardı etmemek gerek. Özellikle giyim sektörü için renklerin ahengini bilmek bulunmaz fırsat doğrusu. Bir düşünün. Bir mağazada onlarca kıyafet varken onların içinden yalnızca bir ya da birkaçının dikkatimizi çekiyor olmasının bir nedeni olmalı öyle değil mi? Çoğu zaman kıyafetin üzerimizde nasıl duracağıyla ya da bedeniyle değil de ilk olarak renk açısından bizde uyandırdığı etkiyle onu almaya ya da almamaya karar veririz. Renkler biz alıcılar ile mağaza sahipleri yani satıcılar arasında adeta bir köprü vazifesi görürler. Çünkü renkler, ürünün alınması aşamasında çok keskin ve baskın bir ölçüt oluşturmaktadır. Görselliğin had safhada olduğu çağımızda, elbette dikkatimizi ilk göze hitap eden ürünler çekecektir. Görselliğin çok büyük bir kısmını da bilindiği üzere doğru renk tercihleri oluşturur. Uzmanların belirlemiş olduğu ölçütlere göre hangi rengin ne tür bir izlenim uyandırdığı aşağıdaki gibi sıralanabilir:

Beyaz: Masumiyetin rengidir. Temizliği anımsatır. Gelinliklerin beyaz olmasının nedeni insanda uyandırdığı berraklık duygusudur.

Siyah: Gücün ve hırsın timsalidir.

Sarı: Bilindiği üzere güneşin rengidir. Dolayısıyla çarpıcıdır, canlıdır. Sembolizmde geçiciliğin rengi olarak bilinmekle beraber dikkat çekmesi açısından ticari ürünlerde oldukça fazla kullanılır.

Kırmızı: En dikkat çekici renktir denilebilir. Bu yüzden reklam malzemelerinde oldukça fazla tercih edilir. Bunun yanında kalp atışlarını hızlandırdığı söylenir. Bu yüzden yılbaşı ya da sevgililer günü gibi daha çok genç kesime hitap eden bu özel günlerde bu renkten faydalanılır. Yine dikkat çekici ve vurucu bir renk olması nedeniyle birçok firmanın logosu kırmızı ağırlıklıdır.

Turuncu: Sıcak renklerden bir tanesidir. Sosyalliği çağrıştırır. Bu yüzden turuncu renkli bir obje grubu, olduğundan daha fazla görünür. Ayrıca turuncu “herkes için” imajı verdiğinden yine pazarlama sektöründe sıklıkla kullanılan bir renktir.

Mavi: Bilinen en belirgin özelliği rahatlatıcı etkisidir. Ancak bunun yanında uzaklığı çağrıştırdığından soğuk bir renktir.

Yeşil: Doğayı anımsatır. Bu yüzden de dinlendirici bir etkisi vardır. Aynı zamanda kendine güvenin ve bağımsızlığın sembolüdür.

Mor: İnsanda esrarengiz duygular uyandırdığı söylenir. Daha çok bilinçaltını açığa çıkardığı bilinir. Soğuk renklerden biridir.

Kaynakça:https://degisimehazirim.com/blog/renklerin-insan-psikolojisi-uzerine-etkileri/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir