Sinovac Aşısı Hakkında Bilgi

Türkiye çinli ilaç şirketi sinovac tarafından geliştirilen coviid-19 aşısı coronaVac’ı kullanarak vatandaşları aşılıyor. Diğer ülkelere nazaran, hızlı bir aşılama çalışması gerçekleştirilen Türkiye, coronaVac aşısının etkinliğini kanıtlamış durumda.

Geçmiş dönemde Hacettepe üniversitesi, coronaVac aşısının Türkiye’deki etkinliğini %83,5 olarak duyurmuştur. Aşının hastanede yatışı engelleme oranı ise şu aşamada %100 olarak bilinmektedir.

sinovac, koronavirüs aşısı üretiminde tek değil. pfizer/biontech, moderna astrazeneca/oxford, gamelya entüstisi başta olmak üzere, daha birçok şirket arasında küresel bir covid-19 aşıısı üretme yarışı devam etmektedir.

Ancak kitlesel üretimde sinovac ciddi bir ilerleme kaydetmiş durumda.

Sinovac aşısının yan etkileri

aşının yan etkileri şöyledir:

Baş ağrısı, yorgunluk, kas ağrısı, ateş, titremedir.

Türkiye Güncel Sinovac Aşı Sayısı

Sağlık Bakanlığı verilerine göre, 9 mart itibariyle Türkiye’de toplamda 10 milyon 278 kişi aşılandı. bu sayının içinde 7 milyon 706 bin 812 kişi ilk doz aşısını olurken 2 milyon 571 bin 372 kişi ikinci doz aşısını oldu.

Sinovac Aşısı ile Diğer Aşılar Arasındaki Fark Nedir

Sinovac aşısı inaktif türdeki bir aşıdır. Sinovac aşısı, vücudun bağışıklık sistemini ciddi bir hastalık riski olmadan virüse maruz bırakıyor. Bunun için virüsün öldürülmüş bir formu kullanılıyor.

Pfizer/biontec ve moderna aşıları ise ilk defa kullanılan mrna yöntemiyle geliştirildi. Bu türdeki aşılar ise, koronavirüsün genetik kodunun bir kısmının vücuda enjekte edilmesiyle çalışıyor ve böylece vücudun antikor üretmesi sağlanıyor.

Sinovac Aşısı Ücretli mi?

Sinovac aşısı, Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı bünyesinde ücretsiz olarak yapılıyor. coronaVac bugüne kadar sağlık çalışanlarına, huzur evleri ve bakım evlerindeki herkese; sırayla 90,85,80,75 yaş üzerindekilere ve eczane çalışanlarına ücretsiz olarak uygulandı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yaptığı açıklamalara göre aşılama çalışmaları bundan sonra da ücretsiz devam edecektir.

kaynakça:

http://www.haber365.com.tr/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir