Sosyal Medya Stratejisi Nasıl Belirlenmelidir?

sosyal-medya (1)Sosyal Medya Stratejisi Nasıl Belirlenmelidir?

 

 “Sosyal Medya” internetle halkla ilişkileri buluşturan ve mazisi pek de eskiye dayanmayan bir kavram olarak karşımıza çıkıyor. Bu büyük platform kurum ve kuruluşlar için büyük bir fırsat olabileceği gibi, müşterisini memnun edemeyen şirketler için tehlike arz edebiliyor. Bu sebeple şirketlerin bu platformu iyi tanımaları, etkin kullanmaları ve nasıl kullanacaklarına ilişkin bir takım stratejiler geliştirmeleri gerekiyor.

     Peki bu stratejiler nasıl belirleniyor, işe nereden başlamak gerekiyor?

   1) Sosyal medyada izlenecek yolun belirlenmesi
   Bu aşamada hedef kitlenizin şirketinizle ilgili hangi düşüncelere sahip olmasını istediğinizi, hedef kitleyle iletişim şeklinin ne olacağını ve yapılacak etlinliklerin planını analiz etmeniz gerekiyor.
   
   2)  İletişim dilinin belirlenmesi 
   Firmanın imajı doğrultusunda hedef kitleyle hangi üslupla iletişim kurulacağına karar verilir. Kitlenin karşısında nasıl durulacağı (samimi, resmi, şeffaf vb.) iletişim diliyle belirlenir.

   3) Blogger yardımı almak 
    Üretilen hizmet veya ürünle ilgili yazılan blogları takip edip yazarlarıyla iletişime geçmek iyi bir sosyal medya stratejisidir. Yazarın mevcut kitlesinden faydalanarak, ürün hakkında deneyimini okuyucularına aktarmasını sağlamak etkili olacaktır.

   4) Anahtar kelimeleri belirlemek
   Slogan haricinde fakat sloganla aynı doğrultuda anahtar kelimeler belirlemek ve bunları sosyal medya platformlarında marka ismiyle birlikte kullanmak, markanızın rakiplerinden ayırt edilmesi için çok önemlidir. Ayrıca bu kelimeler sayesinde tüketiciye ürün veya hizmet hakkında ilk bilgi verilmiş olur.

  5) Destekleyici projeler
    Kısa süre içinde çok büyük bir kitleye ulaşmak isteniyorsa bu plan mutlaka çeşitli projelerle desteklenmelidir. Örneğin internette paylaşacağınız bir viral reklam bu süreci oldukça hızlandıracaktır.

Kaynak : http://www.halklailiskiler.com.tr
    sosyal-medya