ANTALYA/HİSARÇANDIR

Antalya sahip olduğu arkeolojik ve doğal güzellikler sayesinde “Türk Rivierası” adını almıştır. Deniz, güneş, tarih ve doğanın sihirli bir uyum içinde bütünleştiği Antalya, Akdeniz’in en güzel ve temiz kıyılarına sahiptir. 630 km. uzunluğundaki Antalya kıyıları boyunca, antik kentler, antik limanlar, anıt mezarlar, dantel gibi koylar, kumsallar, yemyeşil ormanlar ve akarsular yer alır.

Palmiyelerle sıralanmış bulvarları, uluslararası ödül sahibi marinası, geleneksel mimarisi ile şirin bir köşe oluşturan Kaleiçi ve modern mekanları ile Türkiye’nin en önemli Turizm Merkezi olan Antalya, Aspendos Opera ve Bale Festivali, Uluslararası Plaj Voleybolu, Triathlon, Golf Müsabakaları, Okçuluk, Tenis, Kayak yarışmaları vb. etkinliklere, 1995 yılında açılan Antalya Kültür Merkezi ile de plastik sanatlar, müzik, tiyatro, sergi gibi birçok kültürel ve sanatsal etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır.

HİSARÇANDIR

Antalya ilinin Merkez ilçesine bağlı bir orman köyüdür. Köyün adına dik bir kayanın üzerinde bulunan antik surlar nedeniyle hisar denilmiştir çandır ismi yöreye verilen genel addır. Yarbaş çandır köyü ile arasında bir ayrım olması için hisar eklenmiştir. Köyün aslının honamlı yörüklerinden olduğu konya ve ısparta yöresinden geldikleri ve tahminen 250 yıldan bugüne bu köyde yaşadığı bilinmektedir. Yerel şive konya ısparta muğla manisa yöresi yörüklerine benzemektedir. 1850’lerde bu köyden geçerek tarihi likya yolunu izlyen ve anılarını yazan scatt ve forbes isimli iki ingiliz seyyahın verdiği bilgilerde bu yöndedir. Köyün gelenekleri tipik Antalya gelenekleriyle aynıdır. Antalya merkezine 45 km uzaklıktadır. Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa ve ormancılığa dayalıdır.

Kaynak: http://www.hakkinda-bilgi-nedir.com/antalya-nedir+antalya-hakkinda-bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir