Halkla İlişkiler Bölümü Nedir ve Halkla İlişkiler Mesleği Hakkında Bilgiler

Halkla İlişkiler Bölümü Tanıtımı: Özel ve kamu kuruluşlarında; kurumu halka tanıtacak, kurumun çalışmalarına karşı halkta ilgi uyandıracak, kurum hakkında çevrede olumlu izlenimler yaratacak ilişkileri kurabilecek elemanları yetiştirmek amacıyla eğitim veren bölümlerdir.

Çalışma Alanları: Mezunlar, büro, otel, gazete, yayıncılık alanları, bankalar, reklam ajansları, fabrikalar, hastaneler gibi çeşitli kuruluşların halkla ilişkiler ve tanıtım birimlerinde görev alabilirler. Kamu kuruluşlarının yanı sıra özel şirketlerde iş olanakları olup, kazanç çalışma koşullarına göre değişmektedir.

images

Mesleğin Gelecek 10 Yıldaki Durumu: Serbest piyasa ekonomisinin gelişmesi ile birlikte kuruluşların halkla ilişkilere verdiği önem artmakta olup bu durum bölüm mezunlarına olumlu olarak yansımaktadır.

Mesleğin Gerektirdiği Özellikler:Girişken, kendine güvenen, araştırmacı, yönlendirici, sabırlı, ikna yeteneği yüksek ve dış görünüşüne önem veren biri olması insanlarla iyi ilişkiler kurabilmesi insan psikolojisinden anlaması ve entelektüel bir kişiliğe sahip olması gerekir.

Kaynak Linki : http://www.eokulegitim.com/halkla-iliskiler-bolumu-nedir-meslegi-hakkinda-bilgi/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir