Halkla İlişkiler Uzmanı’nın Nitelikleri

 

Bu konuyu birçok sitede yada blogda bulabilirsiniz. Ama ben kendi ders notlarımdan ayıkladığım bazı bölümleri  aktaracağım. Buraya ekleyeceklerimde birçok eksik vardır ama ana hatlarıyla  kitapsal olarak  Halkla İlişkiler Uzmanının özellikleri bunlardır diyebiliriz.

1-İletişim yöntemleri hakkında bilgi sahibi olmak bunun yanında yönetim,organizasyon yeteneği,dürüstlük ve hepsinin üzerinde güçlü bir kişilik ve liderlik özelliklerine sahip olmak gerekmektedir.

2-Bu alanda da diğer alanlarda olduğu gibi çağın gerekliliğinin bir sonucu olarak ,medya  ilişkileri, yatırım ilişkileri, sergiler, kamu olayları gibi konularda uzmanlaşma eğilimi söz konusudur. Ancak işin doğası nedeniyle, halkla ilişkilerin tüm uygulama alanlarında genel bir deneyim ve bilgi birikimine sahip olmak gereklidir. Hatta herkesin uzmanlık alanına sahip olduğu kuruluşlarda olağanüstü durumlarda tüm uygulamalarda faaliyet gösterebilmelidirler.

3-Halkla ilişkiler uzmanı araştırmalardan ve psikolojik verilerden öğrendiklerini kendi  tecrübesiyle birleştirip ortaya yeni sonuçlar ve uygulamalar çıkarabilmelidir.

4-Halkla ilişkilerci,yaratıcılığa yardımcı olan event’ler ve görüş,düşünce ve durumları kamuoyuna ulaştıracak reklam, el ilanları,konuşma metinleri,bültenler,makaleler ve bunlara benzeyen iletişim araç ve yöntemleri ile kamuoyunun dikkatini çekebilmelidir.

5-Kuruluş ile halk arsında köprü olabilmeli,halkın istek ve görüşlerini kuruluşa aktarabilmelidir.

6-Gerçekten halkla ilişkilerde başarının büyük ölçüde insan kaynaklı olması nedeniyle halkla ilişkilerde,halkla ilişkiler  eğitiminin yanında bazı kişisel yeteneklere de gerek duyulmaktadır ve halkla ilişkilerci sahip olduğu yetenekleri sürekli geliştirmeli,çağa ayak uydurmalı gerek mesleğiyle gerek toplumla ilgili yenilikleri takip etmelidir.(1)

7-Halkla ilişkiler uzmanı;yorulmaz,somurtmaz,insanları kırmaz,üşümez,hasta olmaz,çok çalışır,çalışmaktan bıkmaz,verilen her türlü görevi yerine getirir,gerekirse temizlik yapar yük taşır,fazla uyumaz,ortalıkta miskin miskin dolaşmaz ,kendine iyi bakmakla yükümlüdür,her ortamda kendini belli eder,kendini sürekli geliştirir,çevresiyle ilişkileri son derece iyidir,dürüsttür,yalan söylemez,içi dışı birdir,güçlüdür,kendine güvenir,kendini ve çalıştığı yeri korur,her türlü duruma karşı hazır olmalıdır,hem savunmayı hem  saldırıyı iyi bilmelidir,çalıştığı sahayı ve onun hedef kitlelerini iyi analiz edebilmelidir,çağın gereklerine ayak uydurabilmelidir

 

kaynak: http://www.erdalerdogdu.com/pr-halkla-iliskiler/halkla-iliskiler-uzmaninin-nitelikleri/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir