İNTERNET REKLAMCILIĞI

Gazete, televizyon, radyo gibi klasik mecralarla karşılaştırıldığında, hem ölçümlendirilebilir olması hem de daha düşük maliyetle daha fazla kitlelere ulaşabilmesi ile ciddi anlamda avantaj sağlamaktadır. İnternet’in son yıllarda kazandığı ivme ile dünya üzerindeki herhangi bir bilgiye en kısa sürede ulaşılabilmesini sağlayan bir kitle iletişim aracı olduğunu düşünürsek; “İnternet Reklamcılığı” hedef kitlenize ürün ve hizmetlerinizi en etkin şekilde tanıtmanızı sağlayabilecek reklamcılık türüdür.

İnternet Reklamcılığı; öncelikle hedef kitleye direk ulaşarak reklamcılığın asıl amacına hizmet eden, çeşitli ölçüm yöntemleriyle reklam verene stratejik önem taşıyacak raporlar sunabilen ve geri dönüşümü belgeleyebilen, diğer mecralara oranla daha direkt çözümler sağlarken bunu çok daha düşük bütçelere çözümleyebilen, oldukça karlı bir yatırımdır.

İnternet Reklamcılığı; kolay ölçümlenebilir olması, düşük maliyet ile yüksek görüntülenme oranına sahip olması ve direkt olarak hedeflenen kitleye ulaşmasından dolayı, tüm dünyada reklam verenler tarafından tercih edilen bir reklamcılık dalıdır.

İnternet Reklamları Çeşitleri ve Özellikleri

İnternette yer alan reklamlar internet reklamları olarak adlandırılsa da internet reklamları da özelliklerine kendi içerisinde aşağıdaki gibi adlandırılmaktadır;

Pankart, Afiş Reklamlar: Tıklandığı zaman önceden belirlenmiş internet sitesine yönlendiren tek bir resim, birbirini takip eden birden fazla resimden oluşan grafik reklamlara pankart veya afiş reklam adı verilmektedir. Günlük kullanımda pankart reklamlar İngilizce’deki şekliyle banner olarak kullanılmaktadır.

Zenginleştirilmiş Reklamlar: Afiş reklamların daha da geliştirilmiş hali olarak ortaya çıkan zenginleştirilmiş reklamlar, animasyonlar, hareketli görüntüler, etkileşimli uygulamalar ve özel efektler içermektedir.

İçerik Sponsorlukları: İnternet reklamlarının diğer bir türü olan içerik sponsorlukları aslında geleneksel mecralarda da yer alan bir reklam çeşididir.

Elektronik Posta Reklamcılığı: İnternet reklamcılığında kullanılan bir başka reklam uygulaması ise elektronik posta yoluyla yapılan reklamlardır.

Fırlayan Kutu Reklamları (Pop-up): İnternet reklamlarının diğer bir çeşidi olan fırlayan reklamlar kullanıcının bir internet sitesinde dolaşırken birden dolaştığı internet sitesinden bağımsız açılan pencerede yer alan reklamdır.

Video Reklamlar: İnternet reklamları arasında yer alan ve görselliği diğer reklamlara göre daha güçlü olan bir diğer reklam çeşidi ise video reklamlarıdır.

Arama Motoru Reklamları: Kullanıcının arama motoruna girip aramak istediği kelime veya kelimeleri girip arama yaptıktan sonra karşısında çıkan reklamlara arama motoru reklamları denir.

Sosyal Medya Reklamları: İnternet reklamcılığında diğer bir tür ise sosyal medya reklamlarıdır. Özellikle son yıllarda kullanıcılar sosyal medyayı günlük yaşantılarında sık olarak ziyaret etmekte ve durum güncellemeleri yapmaktadırlar. 

KAYNAK: http://www.internetreklamrehberi.com/internet-reklamciligi-nedir/

http://digitalpazarlama.blogspot.com.tr/2013/01/internet-reklamlar-cesitleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir