PR ajansı çalışanının bir günü…

   PR Ajansı Çalışanının Bir Günü

Halkla ilişkiler dünyasında ajans hayatı, çekingen ve ürkek insanlar için ya da akşamları 8 saatin üzerinde uykuya bağımlı olanlar için uygun değildir.

Ajans yaşamı atılgan, yaratıcı ve akıllı telefon bağımlılarına uygundur.

İşleri sadece çekici partilere katılmak ve Facebook karşısında saatler geçirerek maaş almak (gerçi biraz bundan var) değildir. Ajans yaşamı zorludur ama tatminkârdır. İşte bir ajans çalışanının günü:

Sürekli yaratıcılık beklenir

Goril kostümü sağlamak, Otomatik Portakal’ın (A Clockwork Orange) gizli dilini öğrenmek, antika bir av tüfeğini kullanabilmek için izin almak; bunların hepsi bir ajans çalışanının günlük işleri olabilir.  Kısacası tipik gün diye bir şey yoktur.

Diğerleri, aylaklık edip saatin tik taklarını izlerken bizler akılda kalıcı kampanya sloganlarını, medya gönderimlerini düşünüyor ve basın bültenleri (bazen de infografikler) hazırlıyoruz.

Cuma gecesi arkadaşlarıyla yemekteyken akıllı telefonlarına aklına gelen fikirleri kaydeden bizleriz. Müzik festivalinde notlar alan bir tek biziz çünkü kalabalık etkileşimiyle potansiyel müşteriyi kazanma taktikleri arasında bir paralellik görmüşüzdür. Araba kullanırken yazıları takip etme dürtüsüyle savaşanlar bizleriz çünkü geçerken gördüğümüz bir şey bizi düşündürür. Algılarımız sürekli açık. Çünkü ilham her yerde ve beyinlerimiz asla durmaz.

Sürekli ilerliyor ve bir şeyler öğreniyoruz.

Bir gün sağlık yasası gündemdedir, diğer gün restoran menüsü– ya da belki bir kaç saat sonra. Bir ajansta çalışmak bir konudan diğer konuya mümkün olduğunca çabuk geçip adapte olmayı ve sürekli öğrenme isteği içinde olmayı gerektirir. Her zaman yeni sektörlerden yeni müşterilerle çalışıyoruz bu yüzden ajans duvarlarının arkasında sıkıcılığa yer yoktur.

Eğlenceli mi? Evet. Kolay mı? Hayır.  Ajans hayatı bir sürü konuda bir sürü şey bilmeyi gerektirir. Müşterileriniz her gün sizden bir şeyler bekler. Bu yüzden sürekli bilgiyi tazelemek, notlar almak ve sıkı çalışmak durumundasınız. Bunu yaparsanız kazanırsınız. Ve şunu unutmayın şüpheye düştüğünüz bir durumda iki kere değil üç kere kontrol edin.

Çoklu kişilikler ya da en azından farklı bakış açıları.

Halkla ilişkiler uzmanları geniş yelpazedeki insanlarla iletişim halindedir. Pinterest takıntılı kullanıcılardan muhabirlere hepsi Facebook’ta nasıl gönderi yapılacağını bilmek istiyor. Tüm bu görevleri etkili bir şekilde sonuçlandırmak, her mesajı bu bambaşka gruplar için yorumlamak durumundayız. Evet empati sadece sizi iyi arkadaş yapan bir vasıf değil aynı zamanda müthiş bir ajans ekip üyesi yapan vasıftır.

Girişkenlik

Halkla ilişkiler uzmanları bir şeylerin gerçekleşmesi için uğraşır. Bir hikâye için asla oturup beklemez. Onu ortaya çıkarmanın yollarına bakar.

Bu önde olmanız ve kalmanız için yapmanız gereken şeydir. Müşterileriniz size ne yapılması gerektiğini söylemez. Uzman olan sizsiniz öyleyse buna göre davranın ve yapmaya başlayın. Müşterilerinizin yaptığı başarılı işleri hikâyeleştirin ve dağıtın ya da büyük işler başarmalarına yardımcı olun.

Kaynak:  The Black Sheep Agency, www.prrehberi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir