Dev Yatırım Yapılan EXPO Kapılarını Yarın Açıyor!

EXPO 2016 Antalya, 22 Nisan Cuma günü gerçekleşecek görkemli bir törenle açılacak. İlk kez Türkiye’de kapılarını açmaya hazırlanan EXPO için 1,7 milyar liralık yatırım yapıldı.

Dev yatırım yapılan EXPO kapılarını yarın açıyor!

Antalya’nın Aksu ilçesinde 1,7 milyar liralık yatırımla hayata geçen Expo 2016 Antalyakapılarını açıyor. Olimpiyatlar ve Dünya Kupası‘nın ardından en büyük organizasyon kabul edilen Expo, ilk kez Türkiye’de kapılarını açmaya hazırlanıyor.

Felsefesi ‘Gelecek Nesiller için Yeşil Bir Dünya’, teması ‘Çiçek ve Çocuk’, sloganı ise ‘Geleceği Yeşertmek’ olan EXPO 2016 Antalya, 22 Nisan Cuma günü gerçekleşecek görkemli bir törenle açılacak. Antalya’nın Aksu ilçesinde kurulan bin 121 dönümlük sergi alanı, 191 gün boyunca ziyaret edilebilecek.

CUMHURBAŞKANI VE BAŞBAKAN AÇACAK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu, yabancı devlet başkanları, bakanlar, büyükelçiler ve binlerce davetlinin katılımıyla gerçekleşecek resmi açılış töreninde unutulmaz bir görsel şov yaşanacak. Ulusal ve uluslararası kongrelerin, panellerin, toplantıların ve seminerlerin organize edileceği EXPO 2016 Antalya’da kültürel ve sanatsal etkinlikler de ziyaretçilerle buluşacak.

Türkiye ve Antalya için kalıcı bir eser olacak Expo alanında katılımcı ülkelerin bahçe kültürlerini tanıtacağı ülke alanlarının yanı sıra; Antalya’nın önemli simgelerinden olan tarihi Hadrianus Kapısı’nı sembolize eden Expo Kulesi, Türkiye’nin ilk Tarım ve Biyoçeşitlilik Müzesi, 6 bin 500 kişi kapasiteli Kongre Merkezi, 5 bin ve 800 kişilik iki adet Amfi Tiyatro bulunacak.
Ayrıca çocukların eğlenerek öğrenmesini sağlayan etkinliklerin düzenleneceği Çocuk Adası, Çocuklar için Bilim ve Teknoloji Merkezi, aileler ve çocuklar için aktivitelerin gerçekleşeceği Kır Aktivite Alanı, Expo Gölü, Expo 2016 Antalya’nın sembol çiçeği Şakayık şeklinde teras, Expo Tepesi, Expo Ormanı, Expo Meydanı, Kültür ve Sanat Sokağı ile mimari kültürümüzün yansıtılacağı restoranlar sokağı da alanda yer alacak.
Expo farklı bir alanda doğa, çevre ve bahçecilik turizmi konusunda yepyeni bir kitleyi de Antalya’ya çekecek. Ayrıca turizm ürünlerini çeşitlendirecek, yerli ve yabancı turist hacmini artırarak kentin kalkınmasına, istihdamın ve refahın artmasına katkıda bulunacak. Gerekli tüm üst düzey güvenlik önlemlerinin alındığı organizasyon geçmesi için ekipler gece gündüz görev başında olacak.

İNDİRİMLİ BİLET FIRSATI

Organizasyona girişte kullanılacak sezonluk kart ve biletler için indirim kampanyası 22 Nisan’da gece yarısı sona erecek. EXPO 2016’nın ziyaretçilerini ağırlamaya başlayacağı 23 Nisan gününden itibaren ise gişe fiyatları geçerli olacak.
İndirimli kampanya boyunca sezonluk kartlar yetişkinler için 60, öğrenci ve 65 yaş üstü olanlar için 30; tek girişlik biletler yetişkinler için 20, öğrenci ve 65 yaş üstü olanlar için ise 10 TL’den satılacak. 23 Nisan’dan sonra geçerli olacak kapı fiyatlarında ise yetişkinler için tek girişlik bilet 60, öğrenci ve 65 yaş üstü için 30, sezonluk kart ise yetişkinler için 180, öğrenci ve 65 yaş üstü için 90 TL’den satılacak.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda ziyaretçilerini ağırlamaya başlayacak olan EXPO 2016 Antalya’nın ilk gününde, Türk Yıldızları Akrotimi nefes kesen bir gösteriye imza atacak.
Türk Yıldızları, 1914 yılında kurulan Türk Hava Kuvvetleri‘nin bir parçası olarak dünyada sekiz süpersonik savaş uçağıyla gösteri yapan tek akrotim ekibi özelliği taşıyor. Türk Yıldızları kuruluşundan bugüne gerçekleştirdiği gösterilerle tüm dünyada adından söz ettiriyor. Dünyanın birçok noktasında yaptıkları gösterilerle isimlerini dünya literatürüne yazan Türk Yıldızlarını gösterilerinde binlerce kişi izliyor.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Expo alanında 3 bin 200 metrekarelik bir alanda tanıtımlarını gerçekleştirecek. Dev fuarda Ankapark tanıtım alanı bin 240 metrekare peyzaj alanı, 414 metrekare kapalı alan, 210 metrekare roller coaster alanı, 105 metrekare dinozor alanı, 414 metrekare fıskiye gösterileri ve çeşitli etkinliklerin düzenleneceği havuz ve sahne alanından oluşacak.

25 BİN YENİ AĞAÇ

Projesi yaklaşık 3 yıldır süren Expo 2016 Antalya yaklaşık 1,7 milyar liraya mal oldu. 120 türde yaklaşık 25 bin ağacın dikildiği alanda 945 yıllık zeytin ağacı ile sanatçılar tarafından dikilen ağaçlar da yer alıyor.

900 MİLYON LİRALIK ULAŞIM YATIRIMI

Organizasyon kapsamında sadece hafif raylı sistem için yaklaşık 900 milyon liralık yatırım yapıldı ve kent demir ağlarla donatıldı. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından kent merkezinden havalimanı ve Expo sergi alanına aktarma yapmadan ulaşımı sağlamak amacıyla 20,6 kilometrelik tramvay hattı yapılarak, kentteki raylı sistem miktarı 32 kilometreye çıkarıldı.

EN YÜKSEK İKİNCİ KATILIM

Uluslararası Sergiler Bürosu (BIE) verilerine göre, A-1 kategorisindeki botanik Expo’lar içinde en yüksek katılımın olduğu şehir Osaka oldu. Osaka’da 1990 yılında düzenlenen Expo’ya 78 ülke katıldı.

Osaka’dan sonra Expo 2016 Antalya, katılımcı ülke sayısı bakımından en yüksek rakamın gerçekleştiği ülke oldu. Antalya’ya katılmak üzere sözleşme imzalayan ülke sayısı 51’e ulaştı.

 

KAYNAKÇA :
http://www.milliyet.com.tr/dev-yatirim-yapilan-expo/ekonomi/detay/2231123/default.htm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir