Karaman Sosyal Sorumluluk Projesi

Karaman Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’nde Sosyal Çalışmacı olarak görev yapmaktayım. Kurumumuz birimlerinden biri olan Korunmaya Muhtaç Çocuk birimimiz ile bir görüşme yapma fırsatımız oldu. Sadece bu hafta içerisinde kurum bakımına alınacak çocuk sayısı iki elin parmaklarını geçer sayıda. Bu ise kötü bir haber çünkü mesleğimiz etiklerinden birisi çocuğun en son kurum bakımına alınması yönündedir. Çocuğu olabildiğince ailesinin veya yakınlarının yanında kalması çocuğun yüksek yararına olacaktır.

yardimlasma

Bu ana fikirden yola çıkarak çocuğu aile yanında tutmak ve aileyi bilinçlendirmek ve aileleri bir nebze olsun bulunduğu ortamdan çıkarmak ve mümkünse aynii olarak desteklemek çocuk ve aile için mükemmel olacaktır. Bu felsefe ile Karaman ili için bir farkındalık çalışması yapmak en azından bu ailelerin ve çocukların hayatlarına dokunmak ve onların gözünden çıkan ışıltıya bakmamız gerektiğini düşünüyorum.

Bir çocuğun hayatına dokunup okumasını sağlamak ve hayatının kalanını refah seviyesi yüksek bir şekilde yaşamasını sağlamak en insani görevimizdir. Bu konuda çalışma yapmayı kendime bir görev edinmiş bulunmaktayım. Bu konuda başvurulması gerekli neresi varsa gideceğim ve yazacağım, ta ki derdimi anlatana kadar. Biliyorum derdim büyük ama bir yerden başlamak gerek. Belki de böyle bir çalışma yapmak yapılacak olan diğer çalışmalar yol gösterecektir. Kartopu misali büyüdüğünü görsek 3-4 yıla ne çalışmalar yapılır değil mi?

koruncuk-11

Karaman Sosyal Sorumluluk Projesi

Karaman İlinde Karaman Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü KMÇ biriminin de destekleriyle belirlenecek dağ köylerinden yaklaşık 250 çocuk ve anneye hayatlarında bugüne kadar geçirmedikleri bir gün yaşatmak ve bu günü hayatlarının sonlarına kadar unutmayacakları bir gün yaşatmak ve bu faaliyetleri yaparken anne- baba ve çocukları bilinçlendirmek mevcut durumlarını iyileştirmeyi amaçlamaktayım. Hayatlarının bir gününü normalde yaşadıklarından farklı bir şekilde geçirmeleri nasıl sağlanacak?

Bir aile düşünün. (bu yazacaklarım gerçekte yaşanmış bir olay). 12 kişilik bir aile ve sabah kahvaltı yapıyorlar. Normalde kahvaltı denince akla gelenler nedir? Çay, peynir,zeytin, ekmek ve sıcak bir şeyler. Bu ailenin ise tek bir kase, 12 kaşık ve kasenin içerisinde 1 paket makarna. 12 kişi tek bir kaseden makarna yer sabah kahvaltısında ve nice benzer aileler.

1. Aileler

Bu aileler çoğumuzun ara sıra yaptığı gibi açık büfe kahvaltı yapmalarını sağlamak. (elbet evlerinden alınacak sabah erkenden).

2. Çocuklar

Bu çocukların hepsi dağ köylerinde yaşamaktadırlar. Bu nedenle birçoğunun örnek alabileceği sadece iki kişi var, anne ve babaları… Onların durumunu izaha gerek yok zaten. Belki okula giden çocuklar öğretmenlerini örnek alabilirler ama bu da zayıf bir ihtimal.

Bu nedenle çocukların hayatlarında örnek alabileceği kişilerle tanıştırılıp konuşmaları sağlanmalı. Bunlar kimler olabilir. Üniversitenin öğrenci kulüpleri vasıtasıyla bu sağlanacaktır. Kendileriyle görüştüm ve bu konuda destek verecekler.

3. Anneler.

Köy yerlerini az çok biliriz. Aslında merkezi yerlerde de aynıdır bu durum. Yükün çoğu annelerdedir. Bu annelere iletişim ve çocuk yetiştirme konularında bir eğitim verilmelidir. Bu sayede çocukları ile iletişimleri arttırılacaktır.

4. Babalar

Babalar da anneler gibi iletişim konularında eğitilecek. Aile ile ilgili çoğu kararı babalar aldığı için çocuklar ve onların eğitimi konularından bilinçlendirme çalışmaları yapılacaktır.

5. Tiyatro veya sinema etkinliği.

Bu projede yer alacak olan çocukların eminim hiçbiri sosyalleşmek adına bir etkinliğe katılmamışlardır. bu çocuklarda öz güveni yerine getirecek ve hayatlarında unutmayacaklar bir etkinlik olacaktır.

öğle yemeği…..

6. Giyindirme

Proje dahilinde olacak bireylerin her biri mevsim şartlarında baştan sona giyinmeleri sağlanacaktır. Bu sayede kışın ayakları donmayacak ve üşütmeyecekler. Yazları ise daha rahat hissedecekler.

Projelendirme

Burada yazdıklarım yaklaşık bir haftadır üzerinde düşündüğüm ve destek alabileceğim kişilerle görüşmelerimden bir anda çıkanlardır. Elbette detaylandırılıp, belgelendirilip, adımların incelenmesi gerekir. Bizler maddi olarak bu yazılanların altından kalkamayız ancak iş yükünü alıp çalışabiliriz.

Bu çalışmaya katılmak ve desteklemek isteyenler bana ulaşabilirler…

Saygılarımla

Latif DEMİREL

latifdemirel70@gmail.com
0554 776 68 43

KAYNAK:http: //www.sosyalsorumluluk.org

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir